Čtvrtek, 1. prosince 2022

Hasiči našli černou skládku toxických látek

Hasiči našli černou skládku toxických látek

K likvidaci barelů s neznámou látkou 02.12.2009 hasiči vyjížděli na komunikaci R 52 na Brněnsku. U silnice našli černou skládku toxických látek. O zajištění dvousetlitrových barelů s obsahem připomínajícím zbytky barev hasiče požádali policisté.

Hlášení o nálezu sudů krajské operační a informační středisko HZS přijalo v 10.46 hodin, na místo postupně vyjely jednotky hasičů ze stanic v Židlochovicích a Pohořelicích, tým chemiků z laboratoře školícího střediska HZS JmK v Tišnově a dobrovolná jednotka ze Syrovic. O události byli informováni starostové obcí Sobolovice a Syrovice a pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu v Židlochovicích.

První dva dvousetlitrové barely pohozené u rychlostní komunikace hasiči našli v odvodňovací strouze na 15. kilometru silnice R 52. Jeden ze sudů byl porušený a obsah, připomínající zbytky barev, vytekl do okolí silnice. U barelů hasiči dále objevili černou skládku toxických látek. U silnice byly pohozené dvě lahve s chemikáliemi a tři pětadvacetikilogramové pytle s práškem bílé, červené a zelené barvy. Měření pomocí Ramanova spektrometru prokázalo, že na černé skládce jsou dvě lahve obsahující kilogram Dichromanu draselného - toxické látky poškozující životní prostředí. Hasiči ze všech látek odebrali vzorky k analýze. K podrobnému zadokumentování nálezu na místo vyjeli také kriminalisté.

Při průzkumu okolí nálezu hasiči našli další čtyři barely vyhozené u silnice na 13,5 a 12,5 kilometru komunikace. Část dosud neznámé látky ze sudů vytekla. Po zadokumentování nálezů hasiči i policisty chemici i z těchto nádob odebrali vzorky k laboratorní analýze.

Vyhozené barely i zbytky chemikálií hasiči na pokyn pracovníka odboru životního prostředí MěÚ v Židlochovicích odvezli do sběrného dvora. V okolí silnice také hasiči k ekologické likvidaci zajistili zeminu kontaminovanou chemikáliemi.

K obdobným nálezům sudů vyhozených u silnice hasiči vyjížděli i v listopadu. Ve čtvrtek 12. listopadu odhozené sudy sbírali v okolí silnice z Brna-Žebetína do Ostrovačic a k areálu Automodromu. V pátek 13. listopadu zajišťovali sudy s nátěrovými hmotami u silnice mezi obcemi Hajany, Želešice a Ořechov. Další sudy sbírali v sobotu 14. listopadu v okolí obce Ořechov.

Celkem v okolí silnic na Brněnsku našli 31 vyhozených ocelových sudů o obsahu 200 a 30 litrů. Část obsahu sudů vytekla a bylo nutné zajistit také kontaminovanou zeminu. Všechny sudy a kontaminovanou zeminu hasiči předali k ekologické likvidaci. U všech nálezů policisté pořídili podrobnou dokumentaci a zahájili pátrání po původním majiteli sudů. Pokud se majitele sudů nepodaří určit, náklady na likvidaci vyhozených barev ze svého rozpočtu zaplatí obce, na jejichž území byly nádoby s nebezpečnými látkami zajištěny.Sudy a další nádoby s nebezpečnými látkami odhozené u silnic nebo polních cest hasiči letos v Jihomoravském kraji zajišťovali už dříve:

- 10. února u polní cesty v Miroslavi-Kašenci na Znojemsku našli 10 vyhozených plastových 100litrových barelů a nádobu o objemu jednoho krychlového metru čtverečního se zbytky tiskařských barev,

- 3. dubna u lesní cesty u obce Ledce na Brněnsku zajistili stejný nález - 10 plastových 100litrových barelů a jednu nádobu o obsahu 1 krychlový metr se zbytky tiskařských barev,

- 29. dubna u obce Ořechov na Brněnsku objevili 8 ocelových sudů s nátěrovými hmotami. Vysoce hořlavý obsah sudů ohrožující životní prostředí byl takřka totožný s nálezem nátěrových hmot z minulého týdne,

- 29. září hasiči spolu s policisty u polní cesty nedaleko Ivančic na Brněnsku zajistili dva vyhozené plné čtyřicetilitrové plastové barely. Analýza v laboratoři HZS JmK v Tišnově potvrdila údaje na etiketách - plastové barely obsahovaly kapalné listové hnojivo s prošlou dobou použitelnosti.por. Mgr. Jaroslav Haid
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kraje

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů