zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První šaty s LED světly svítí podle kvality ovzduší

02.01.2010
Obecné
První šaty s LED světly svítí podle kvality ovzduší

I móda může reagovat na problémy životního prostředí a to nejen recyklovanými modely. Dánská společnost Diffus předvedla první dámské šaty z vodivých vláken, který reagují na míru znečištění okolního vzduchu. Více jak sto malých LED žárovek svítí podle zabudovaným procesorem naměřené hladiny CO2.

Na sklonku roku proběhla první módní přehlídka dámských bohatě zdobených šatů, které jsou odpovědí na celosvětově rostoucí znečištění vzduchu. Designerská společnost Diffus, pracující s uměním, designem, architekturou, médii i prostorem, připravila společně s výzkumným ústavem Alexandra Institutes z města Aarhus model s názvem Znečištěné šaty, mající zvětšit povědomí o problémech životního prostředí.

světly reagující na kvalitu ovzduší" href="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-1.jpg">První šaty s LED <a href=světly reagující na kvalitu ovzduší" src="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-1.thumbnail.jpg" /> světly reagující na kvalitu ovzduší" href="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-2.jpg">První šaty s LED <a href=světly reagující na kvalitu ovzduší" src="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-2.thumbnail.jpg" /> světly reagující na kvalitu ovzduší" href="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-3.jpg">První šaty s LED <a href=světly reagující na kvalitu ovzduší" src="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-3.thumbnail.jpg" /> světly reagující na kvalitu ovzduší" href="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-4.jpg">První šaty s LED <a href=světly reagující na kvalitu ovzduší" src="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-4.thumbnail.jpg" />

Název neznamená, že by šaty byly nějak špinavé, měly zdobení připomínající znečištění nebo by se nějak znečistily po naměření nepříznivých hodnot. Šedé jednoduše střižené dámské šaty jsou vpředu i vzadu zdobeny stříbrnou a šedou výšivkou v podobě malých zámotků a mimo více jak stovky malých LED světel mají na zadní straně implementovány dva mikroprocesory Arduino Lilypad, které světla rozsvěcí podle míry aktuálně naměřeného znečištění koncentrace CO2 v okolním vzduchu.

světly reagující na kvalitu ovzduší" href="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-5.jpg">První šaty s LED <a href=světly reagující na kvalitu ovzduší" src="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-5.thumbnail.jpg" /> světly reagující na kvalitu ovzduší" href="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-6.jpg">První šaty s LED <a href=světly reagující na kvalitu ovzduší" src="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-6.thumbnail.jpg" /> světly reagující na kvalitu ovzduší" href="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-7.jpg">První šaty s LED <a href=světly reagující na kvalitu ovzduší" src="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-7.thumbnail.jpg" /> světly reagující na kvalitu ovzduší" href="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-8.jpg">První šaty s LED <a href=světly reagující na kvalitu ovzduší" src="http://www.designmagazin.cz/foto/2009/12/led-saty-diffus-8.thumbnail.jpg" />

Šaty v sobě nemají zabudované žádné dráty. Výšivka, která se táhne z přední strany dozadu je totiž inovační metodou vytvořena z měkkých vodivých vláken od firmy Forster-Rohner, která o všechno potřebné vedení postarají. I když šaty existují pouze v jediném exempláři a slouží spíše k demonstraci technologického provedení, toto použití vláken má další budoucnost použití nejen v módě, ale i dekoračních i jiných směrech.

Foto a zdroj: Diffus

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí