zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Invaze z vesmiru, nebo z magistratu?

23.02.2010
Obec, město
Invaze z vesmiru, nebo z magistratu?

Jsou tady! Jejich stopy byly vidět ve Stromovce, kde se objevily tajuplné krátery v zemi, nebo na Letné, kde naopak kosmická energie vyrvala z hlubin obrovské hromady hlíny a nechala je ležet v místech, kde lidé kdysi hráli lakros nebo pouštěli draky. ONI se nám snaží namluvit, že je to všechno pro naše dobro, polepili ohradu okolo svých rejdů jakoby přátelskými nápisy, prohlašují o sobě, že jsou zelení a proto dobří... Jenže my máme podezření, že ONI vůbec nejsou lidé... Bojíme se, že jejich devastace našeho prastarého města bude ve velkém pokračovat a máme pro to i důkazy...

Tento text doprovází "ufonskou" kampaň občanského sdružení Arnika v rámci projektu "Praha - město pro život". Její hlavní slogan "Zastavte invazi!" upozorňuje na fakt, že po rozbagrování Letné, Stromovky, Břevnova a Dejvic mají přijít na řadu další čtvrti a další desítky miliard utopené v betonu. Podle Arniky jde o skutečnou invazi mimozemšťanů - bytostí bez vztahu k obyčejnému životu lidí v Praze a také k historii a kráse města samého.

"Příšery s broučíma očima" - bug-eyed monsters (zkráceně B.E.M.): tak se říkalo mimozemšťanům v dobách, kdy byl žánr sci-fi o něco mladší. Oko brouka je nelidské, hmyz na rozdíl od člověka nevidí svět celistvě, ale rozparcelovaný na stovky malých kousků. "V tom se podobá oku technokrata," dodávají lidé z občanského sdružení Arnika. "Technokrat nevidí město jako živý celek, ale jako kořist, která už byla zabita a rozporcována a teď je třeba urvat z ní ten nejlepší kousek a výhodně jej zpeněžit."

Podle údajů občanského sdružení Arnika se právě nyní rozhoduje v režimu mimořádných změn územního plánu o zastavění 3271 hektarů pozemků, což představuje 7 % rozlohy Prahy. Za měsíc, 25. března, bude pražské zastupitelstvo rozhodovat o tzv. sedmé vlně celoměstsky významných změn. Developeři a různí spekulanti s pozemky chtějí v nekontrolovatelném procesu prosadit celkem 312 různých stavebních záměrů. Ty jsou často v rozporu nejen s konceptem nového územního plánu, který měli občané nedávno možnost vidět a připomínkovat, tak i se zdravým rozumem. Arnika proto vyzývá zastupitele, aby tyto změny neschvalovali. Současně také pokračuje sběr podpisů pod hromadné námitky proti devastaci města nepromyšlenou zástavbou všech volných pozemků.

Předmětem neprůhledných jednání developerů s magistrátem se stala například zástavba rekreační oblasti Trojmezí poblíž Hostivařské přehrady, výstavba desítek satelitních městeček na okraji Prahy, budování mrakodrapů na Žižkově a v Modřanech či likvidace desítek zelených ploch kvůli stavbě kancelářských komplexů a obytných čtvrtí. Invaze betonářské lobby postihuje všechny části Prahy.

Ufonské motivy na samolepky nakreslilo pět významných současných komiksových tvůrců: Lucie Lomová, Lela Geislerová, Tomáš Kučerovský, Karel Jerie a Jiří Zimčík. Pokud chtějí Pražané pomoci zabránit destrukci svého města, mohou si nejen pořídit samolepky či posílat pohlednice (které Arnika také připravuje), ale zejména jasně říci svůj názor pražským radním.

Samolepka Zastavte invazi Samolepka Zastavte invaziSamolepka Zastavte invaziSamolepka Zastavte invazi Samolepka Zastavte invazi

Zdroj: www.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí