Brusel nařízení zdůvodňuje potřebou úspor elektřiny. Výrobci se už orientují na úspornější lednice a mrazáky ve třídě A.
Rozlišení energetické náročnosti písmeny na stupnici od A do G ztratí u ledniček a mrazáků od prvního července smysl. Evropská unie od poloviny roku totiž bude uznávat a dovolí prodávat lednice a mrazáky jen v kategorii spotřeby energie "A" a vyšší - tedy s jedním či dvěma znaménky plus.
Začne tak platit nařízení, kterým Brusel zdůvodňuje potřebu úspor elektřiny, ale v podstatě jen se zpožděním reaguje na trend samotných výrobců. Ti už v rámci silné konkurence a honbě za přízní zákazníků většinu těchto spotřebičů vyrábějí výhradně v kategorii A.
Samotné označení A tak bude od července u ledniček popisovat nejhorší parametr spotřeby na trhu. Stále početnější jsou už i ledničky A+, které mají o 25 procent úspornější provoz než klasická "Áčka" a přibývá i štítků A++. Samotné výrobky třídy A zakáže unie od poloviny roku 2014.
"Už teď výrobci pojali písmeno A v podstatě jako marketing a předhánějí se spíš v počtu přidaných plusů," popisuje současnou situaci šéf sítě elektroprodejen Datart Pavel Sláma.
Štítek s barevným pásky a písmeny se už postupně stal zaklínadlem všech dodavatelů. Ledničky a mrazáky jako zdaleka největší "žrouty" elektřiny mezi domácími spotřebiči rozděluje do kategorií podle takzvaného indexu energetické účinnosti, což je přepočet spotřeby na objem. Označení v kategorii B je na ledničce už k vidění málokde. A obchodníci musejí tyhle starší, často menší a lacinější typy doprodat nejpozději do července.
"Může jít maximálně o doprodej zbytku zásob našich obchodníků. Výrobou se zaměřujeme už výhradně na typy A a ve všech nových řadách na nejnižší možnou spotřebu, tedy kategorii A++," reaguje zástupkyně slovinské společnosti Gorenje Hana Matulová.
Do honby za co nejvyšším počtem "plusů" v kategorii A se pouští i další výrobci, včetně třeba Panasonicu, který ledničky začal dodávat pro evropský trh teprve loni v únoru.
Už nyní se ale objevují výhrady proti režimu značení spotřeby u ledniček a mrazáků. U jiných výrobků se totiž "plusy" na štítcích nepoužívají. A je otázka, kolik plusů se lze u písmene A jednou dočkat. Už nyní se objevují první typy se třemi plus, byť evropská legislativa s normou pro tento typ štítku ještě nezačala platit.
Mizí totiž jakékoliv - byť nepřesné - srovnání s výrobky, které využívají rozsahu kategorií v označení písmen od A až k "nejžravější" kategorii G. Michaela Valentová ze Seven, Střediska pro efektivní využívání energie, připomíná, že diskuse o posunu kritérií pro jednotlivé energetické třídy u ledniček a mrazáků zpět mezi další písmena abecedy zatím narážela na vzájemný nesouhlas účastníků trhu.
"Nejbližší revize evropské směrnice se dá očekávat nejdříve kolem roku 2014, respektive pokud bude výrobků v nejvyšších třídách A+ až jednou i A+++ příliš mnoho. V tom případě je možné čekat změnu i v nastavení kritérií celé stupnice," soudí Valentová.
Ledničky a mrazáky znamenají mezi domácími elektrospotřebiči největší žrouty energie, udává se, že spotřebují až třetinu domácího odběru spotřebičů. Přitom rozdíl v energetické náročnosti lednic v kategorii A a staršími typy v kategorii C představuje úsporu v nákladech na deset let provozu ve výši až 30 tisíc korun.
Energetickými štítky se dnes musejí označovat kromě ledniček a mrazáků i pračky, myčky, elektrické ohřívače, žárovky a úsporné zářivky, klimatizace. Připravuje se zavedení tohoto systému u televizí a pneumatik, uvažuje se o štítcích třeba pro kávovary.
Zelený a ekologický marketing už ovládl prakticky celou výrobu elektrických spotřebičů. Na co nejnižší možnou spotřebu se snaží přilákat zákazníky v poslední době i výrobci televizí, pro které začne platit povinné štítkování a dělení do energetických tříd od A do G zřejmě od příštího roku.
Brusel chce tak do roku 2020 přinést tímto způsobem úsporu v členských zemích až 30 TWh ročně, skoro dvě třetiny roční spotřeby elektřiny v Česku.
(přepočet spotřeby energie na objem konkrétního výrobku) v rozmezí 42 až 55. Ledničky s vyšším indexem než 55 se od července nesmí v EU prodávat.
představuje třídu výrobků, které jsou zhruba o 25 procent úspornější než v klasické kategorii "A".
udává třídu výrobků, které jsou až o 45 procent úspornější než v klasické třídě "A".
AUTOR: Miroslav Petr
AUTOR-WEB: www.ihned.cz