zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poděbrady neoprávněně zrušily zakázku na odpadové služby

13.04.2010
Odpady
Šlendryján
Poděbrady neoprávněně zrušily zakázku na odpadové služby

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj uložil svým pravomocným rozhodnutím sankci ve výši 80 000 Kč městu Poděbrady za nezákonné zrušení veřejné zakázky "Správa odpadových služeb pro rok 2009-2012 - město Poděbrady".

Město Poděbrady vypsalo v říjnu 2008 uvedenou veřejnou zakázku a rozčlenilo ji na čtyři části - svoz komunálního odpadu, svoz tříděného odpadu, provoz a dozor nad stacionárními sběrnými místy, výsyp košů. Každou z těchto částí přitom mohl získat odlišný dodavatel, což se také posléze stalo. Pro plnění jednotlivých částí zakázky byly vybrány společnosti AVE Kolín s.r.o., Marius Pedersen a.s. a .A.S.A., spol. s r.o. Rada města Poděbrady výsledky zadávacího řízení v únoru 2009 odsouhlasila, avšak zastupitelstvo města o dva měsíce později zakázku zrušilo s odkazem na neefektivnost. Zadavatel následně oznámil uchazečům zrušení zakázky.

Úřad se začal okolnostmi zakázky zabývat na základě návrhu jednoho z uchazečů i z vlastního podnětu. Ke zrušení veřejné zakázky může dle zákona zadavatel přikročit pouze v okamžiku, kdy odpadly důvody pro pokračování zadávacího řízení v důsledku podstatné změny okolností, jež zadavatel nemohl v době před zahájením řízení předvídat a ani je nezpůsobil.

Město Poděbrady zdůvodňovalo zrušení zakázky tím, že zadávací podmínky se ukázaly pro město neefektivní a pokračování v zadávacím řízení by přineslo nepředpokládané náklady. Město upozorňovalo zejména na neefektivitu při plnění zakázky několika různými společnostmi, zvýšenou administrativní náročnost či zvýšení výskytu svozových automobilů v ulicích města.

Tyto důvody však Úřad neuznal jako dostatečné ke zrušení zakázky. Jednak nešlo o skutečnosti, o nichž by se zadavatel dozvěděl až v průběhu zadávacího řízení, stejně tak je nelze považovat za důvody zvláštního zřetele.

Úřad uložil za uvedené porušení zákona o veřejných zakázkách pokutu, neboť nápravné opatření by v tomto případě pro zadavatele znamenalo, že by musel pokračovat v zakázce, jejíž podmínky pro něj nejsou přijatelné.

Odbor vnějších vztahů ÚOHS
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
30
6. 2022
30.6.2022 - Seminář, školení
Brno, ApS. s.r.o.
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí