zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

BA bude vyrábět biokerosin z odpadu

03.05.2010
Energetika
Odpady
BA bude vyrábět biokerosin z odpadu

Po prvním demonstračním letu letadla B-747-400 společnosti KLM s jedním motorem na biopalivo, který se uskutečnil 23. listopadu 2009, oznamuje British Airways, že s americkou společností Solena Group postaví závod na výrobu biokerosinu jako paliva proudových letadel z odpadu, s termínem dodávek v roce 2014.

Závod za 280 mil. USD přemění ročně půl miliónu tun odpadu, určeného původně ke skládkování, na 60,6 miliónů litrů biokerosinu. Produkce biokerosinu dvakrát převýší potřebu British Airways pro lety z letiště London City Airport (LCY).

Letiště v oblasti Docklands, ležící 11 km východně od City, má svou polohou v obvodu Velkého Londýna velmi přísné environmentální limity, zvláště emisí hluku. Není zde povolen provoz vrtulníků a výběr připuštěných typů letadel je omezen na certifikovaná letadla s krátkým startem a přistáním (5,5° Steep Approach) na jedné dráze STOLport délky 1508 m: ATR 42 a 72, Dash-8, BAe-148, Dornier 328, Embraer 135, 170 a 190SR, Fokker 50 a letadla firemního businessu, commutery, regionální a malá letadla s podmínkou min. 2 motorů.

Z LETIŠTĚ LONDON CITY AIRPORT SE LÉTÁ DO NEW YORKU

Airbus A318 British Airways ve speciální úpravě odtud létá linkové business lety 2x denně do New Yorku na JFK a zpět s 32 cestujícími třídy Club World za 10 tis. USD na zpáteční letenku. Airbus A318 ve verzi Elite je certifikován pro 5,5° Steep Approach na letiště s krátkou dráhou. O lety je velký zájem pro blízkost letiště z finančních center v City a Canary Wharf v Londýně, dobu odbavení 15 minut a to navzdory delší cestě proti letu z Heathrow o 90 min. Důvodem je mezipřistání při cestě na západ v irském Shannonu pro tankování a nižší cestovní rychlost. Na JFK se neprochází celním odbavením. Během letu mimo USA a pobřežního pásma lze používat mobilů pro textové zprávy. Očekává se, že A318 by mohl v budoucnu létat na biokerosin.

BIOKEROSINOVÉ PALIVO S CERTIFIKÁTEM ASTM

Biokerosin z odpadu bude vyráběn patentovaným procesem vysokoteplotního zplynování typu Solena Plasma Gasification Vitrification (SPGV) na syntézní plyn BioSynGas. Ten se následně přemění procesem Fischer-Tropsch na biokerosin a bionaftu, která jinak slouží jako přísada do pohonné bionafty a jako nástřik pro petrochemické zpracování. Kerosin s přísadou 50 % biokerosinu je již certifikován dle nové americké normy ASTM D7566-09 (pro palivové blendy 50/50) jako proudové palivo. S certifikací 100% biokerosinu se počítá až po plném náběhu výroby. Samotný BioSynGas může sloužit, podobně jako zemní plyn, pro pohon stacionárních plynových turbin.

ROZHODNUTÍ OVLIVNILA DOHODA EU ETS

British Airways (BA) podepsala Letter of Intent o vykoupení veškeré produkce biokerosinu závodu Solena Group, významné americké společnosti pro pokročilé technologie bioenergií a výrobu biopaliv se sídlem ve Washingtonu D.C., působící i v Česku. K rozhodnutí BA přispěly i závazky vyplývající z dohody EU ETS (European Trading Scheme), do které letectví vstoupí v roce 2012, podporující zavádění uhlíkově neutrálních biopaliv a uvalující poplatky na emise leteckých paliv fosilního původu, čímž se biokerosin stane cenově konkurenčně schopným.

Modelem pro závod BA se stal závod Rentech v Gilroy, v Kalifornii, který staví Solena Group za 250 mil. USD. Závod bude od roku 2012 vyrábět 64,3 mil. litrů biopaliv ve skladbě 70 % biokerosin a 30 % bionafta pro vojenské letectvo USA. Společnost Rentech je také významným dodavatelem kerosinu jako Jet A Fuel pro komerční leteckou dopravu; dodává mj. 5,7 mil. litrů kerosinu ročně na letiště Los Angeles (LAX) pro společnosti Alaska, American, Continental, Delta, Southwest, United, UPS a US Air.

VÝZNAMNÝ PŘÍSPĚVEK ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ

Pro umístění závodu BA se vybírá mj. ze 4 lokalit na východě Londýna. Závod vytvoří 1200 pracovních míst a významně přispěje daňovými výnosy a snížením nákladů ve výši 56 mil. USD ročně za skládkování odpadů v místě. Po roce 2013 se v Británii drasticky zdraží skládkování ze 40 GBP/t na 72 GBP/t. Zlepší životní prostředí zpracováním odpadů, sníží tvorbu metanu s 62krát vyšším účinkem jako skleníkový plyn proti CO2, zlepší skladbu emisí spalin, zmenší uhlíkovou stopu na pouhých 5 % proti kerosinu z ropy a sníží emise CO2 o 50 % k roku 2050. Odpadající struska je vitrifikována (zeskelněna) jako inertní odpad. Energeticky soběstačný závod bude navíc dodávat do sítě elektrický výkon 20 MW.

HROZBA VYŠŠÍCH NÁKLADŮ NA POVOLENKY

Zdálo by se, že rozhodnutí pochází jen z pocitu ekologické odpovědnosti společností za důsledky emisí CO2. Avšak velkým aerolinkám, jako je např. British Airways, American, United a Delta, produkujícím více než 3 mil. t CO2 ročně, totiž z EU ETS vyplývají náklady na povolenky přes 50 mil. USD u každé. Dvanáct velkých dopravců z USA, Kanady, Německa a Mexika, jako Air Canada, American, Delta, Lufthansa, Mexicana a další podepsaly memorandum o spolupráci v zavádění biokerosinu s 2 výrobci AltAir a Rentech. Dokonce i aerolinie Qatar Airways z ropného emirátu Katar, které ve vší tichosti v říjnu také uskutečnily komerční let s biopalivem, se zajímají o smlouvy s jejich výrobci. Podobně je KLM v joint-venture SkyEnergy s North Sea Petroleum a UOP Honeywell, kde dohled nad ekologickými otázkami převezme světový World Wildlife Fund.

AUTOR: Alexandr Abušinov

Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
30
6. 2022
30.6.2022 - Seminář, školení
Brno, ApS. s.r.o.
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí