zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vltavu od tohoto týdne brázdí první loď poháněná na solární elektrický pohon v České republice

09.05.2010
Vodní cesty
Vltavu od tohoto týdne brázdí první loď poháněná na solární elektrický pohon v České republice

Primátor hl. m. Prahy Pavel Bém v rámci Dne elektromobility pokřtil první loď na solární-elektro pohon v Praze a celé České republice. Ekologickou loď s názvem Elektronemo bude provozovat Pražská paroplavební společnost.

6.5.2010-Křest první ekologické lodi "První elektro-moto parník je zatím vrchol naší evoluce. Nebude zatěžovat žádnými emisemi, riziky, žádnou ekologickou potenciální katastrofu. Jako primátor jsem to zažil třikrát, kdy krizový štáb a pan inženýr Beran mi hlásí prostřednictvím našeho krizového systému řízení - Na Vltavě se potápí loď. Naposledy se to stalo před pěti lety, kdy potápějící se bárka se potácela mezi Karlovým a Čechovým mostem," zavzpomínal pražský primátor Pavel Bém

Loď je vybavena dvěma elektromotory, baterie částečně nabíjí solární panely. Ty mohou pokrýt až třetinu výkonu. Tiché plavidlo bude vozit cestující na okružních jízdách Prahou.

"Praha roste do zdraví a čistoty navzdory obrovské emisní zátěži, kterou vytváří zejména automobily. Stupněm automobilizace jsme na tom asi stejně, jako by se celý Berlín a Vídeň sečetli dohromady. Proto jsem rád, že jsme vystoupili na další stupínek vyspělejšího evolučního řetězce," dodal primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

Loď je dlouhá asi deset metrů a její výroba, která trvala necelé dva roky, stála asi 2,5 milionu korun. Dva lodní šrouby pohání 12 baterií, které se nabíjejí z elektrické sítě, zároveň také ze tří solárních panelů umístěných na střeše. Plavidlo pluje rychlostí asi deset kilometrů v hodině, motory mají výkon odpovídající čtyřem vysavačům. V současné době má loď povolení vozit 12 pasažérů, do budoucna by se do ní mohlo vejít až 30 lidí. Navrhl ji architekt František Weber, který pro Pražskou paroplavební společnost pracoval i na renovaci historického parníku Vltava.

V Praze 6. 5. 2010

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí