zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé chtějí zabránit rozšíření nasavrcké skládky

18.05.2010
Odpady
Obyvatelé chtějí zabránit rozšíření nasavrcké skládky

Nasavrky - Přes jedenáct set lidí protestuje proti plánovanému rozšíření skládky odpadu v Nasavrkách na Chrudimsku. Podle nich by to zásadně změnilo ráz krajiny a okolí by bylo zamořeno zápachem a odpadky. Svou petici už odeslali tamní radnici i úřadům. Skládka odpadu nedaleko rodinných domů je už teď utrpění a její další rozšíření naprosto odmítáme. S tímto argumentem chtějí autoři

Podle jedné z členek petičního výboru se lidé obávají zejména úletu odpadu do okolní krajiny, zvýšeného zápachu a dále třeba průsaku různých tekutin do podloží skládky. Těmto požadavkům oponuje Roman Mužík, jednatel za společnost AVE: "Ta skládka v současné době je provozovaná naprosto bezpečně. I budoucí provoz nebude obtěžovat obyvatele těchto obcí."

Skládka v Nasavrkách Skládka v Nasavrkách

Petice proti navýšení kapacity skládky dorazila na radnici. Město se plánům firmy nebrání a o rozšíření dál vyjednává. Podle starosty Milana Chvojky je zájmem města, aby se skládka provozovala dál, ale pod nejpřísnějším opatřením tak, aby nedocházelo ke špatným vlivům na životní prostředí. Rozšíření skládky by ale podle autorů petice znamenalo snížení tržní ceny nemovitostí v oblasti Nasavrcka. Slibům firmy většinou nevěří. Radnice v Nasavrkách však skládku brání i kvůli finančnímu prospěchu. Peníze z poplatků podle starosty umožňují městu další rozvoj. Města tak prý dostává dotace například na stavbu dětských hřišť či novou zástavbu.

Starosta Nasavrk Milan Chvojka Starosta Nasavrk Milan Chvojka

Peticí obyvatel místních částí a okolních obcí se už brzy budou zabývat zastupitelé. Na jednání zastupitelstva by podle starosty mohla navazovat prezentace provozovatele skládky a veřejná debata, kde by se každý mohl k ukládání odpadů vyjádřit.

Video: Reportáž Michala Klokočníka

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí