zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská komise se bude zabývat likvidační vyhláškou na obnovitelné zdroje

20.05.2010
Solární energie
Evropská komise se bude zabývat likvidační vyhláškou na obnovitelné zdroje

Praha - Přední čeští odborníci na fotovoltaiku se v těchto dnech obrací na Evropskou komisi s žádostí o posouzení vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu o stanovení minimální účinnosti užití energie při výrobě elektřiny a tepla. Ta stanoví účinnost nově instalovaných článků na 22 procent, což odborníci z Česka i Evropy považují za likvidační krok vedoucí k dalšímu útlumu ekologických obnovitelných zdrojů.
"Vyhlášku s námi nikdo z ministerstva nekonzultoval. Proto jsme se rozhodli k poměrně ráznému kroku a obrátili se na Evropskou komisi," vysvětluje generální sekretář České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) Zuzana Musilová, podle které chybí České republice v oblasti obnovitelných zdrojů jakákoliv dlouhodobá koncepce řízeného rozvoje.
"Pokud by tato vyhláška vstoupila v platnost, zlikvidovala by v Česku jakýkoliv další rozvoj fotovoltaiky nejméně na příštích deset let," upozorňuje na možné důsledky přední český odborník na fotovoltaiku a předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace Jaromír Řehák. Vyhláška například požaduje po majitelích solárních elektráren v Česku technologie, které fungují například v pouštích Nevady, Arizony nebo v centrálních oblastech Španělska.

Nad českou vyhláškou kroutí hlavou celá Evropa
Do sporu českých výrobců a odborníků na fotovoltaiku s ministerstvem průmyslu a obchodu se vložila i Evropská agentura pro podporu obnovitelných zdrojů (EPIA) sdružující národní agentury pro podboru OZE a zastupující tak tisíce klíčových subjektů fotovoltaického sektoru. Ta označila důvodovou zprávu k vyhlášce za nesmyslnou, protože podobná úprava neexistuje nikde na světě.
S tím souhlasí i řada českých renomovaných právníků, kteří vyhlášku dostali k posouzení. Podle právních rozkladů je totiž v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a požadavky Evropské unie na volný pohyb zboží a služeb. České republice tak v případě přijetí vyhlášky hrozí finanční sankce nejen ze strany komise, ale i tisíce žalob v řádech desítek miliard od investorů, kteří projekty na fotovoltaické elektrárny v současné době připravují.
Tomáš Zdechovský
Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí