zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bízková: Problémy za nevyhovující čističku čekají asi jen Prahu

27.05.2010
Čištění odpadních vod
Bízková: Problémy za nevyhovující čističku čekají asi jen Prahu

Dobudovat do konce roku čistírnu odpadních vod či kanalizaci podle evropských norem všechny aglomerace s více než 2000 obyvateli nestihnou, řekla dnes ČTK ministryně životního prostředí Rut Bízková. U všech už jsou ale rozběhnuté projekty. Problémy čekají podle ministryně zřejmě jen Prahu a čtyři aglomerace. Ani u těch ale dosud není zřejmé, zda spadají do kategorie, na níž se požadavky vztahují.
Ze strany Evropské unie Bízková problémy nečeká. "Požádáme ji, aby měla strpení a počkala, až to doděláme. Větší problémy budou obce mít od 1. ledna 2011 s českými předpisy," řekla Bízková, podle níž si obce budou si muset vyjednat výjimku u České inspekce životního prostředí
Kromě Prahy zatím termín zahájení projektu nesplňují čtyři aglomerace. Podle Bízkové se ale odborníci neshodli v tom, zda spadají do kategorie aglomerací nad 2000 ekvivalentních obyvatel nebo ne. Není to pevně stanoveno v zákoně, je to o výkladu tohoto pojmu, dodala Bízková. Konkrétní lokality neznala.
Vláda už dříve opakovaně konstatovala, že stát požadavek evropské komise v určeném termínu nesplní. Podle únorové zprávy ministerstva zemědělství nestihne vodohospodářskou technologii dobudovat do konce roku 13 obcí. Ještě loni přitom hrozilo, že jich bude 36.
Podle evropské směrnice musí mít všechny tuzemské aglomerace s více než 2000 obyvateli do konce roku 2010 odpovídající čištění odpadních vod, jinak hrozí Česku sankce od EU. Požadavek se týká zhruba 630 sídel.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí