zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ předal studii o vlivu dostavby Temelína na životní prostředí

02.06.2010
Atomová energie
EIA
ČEZ předal studii o vlivu dostavby Temelína na životní prostředí

Praha - Elektrárenská společnost ČEZ dnes předala ministerstvu životního prostředí studii o dopadech plánované dostavby Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí (EIA). Jde o další krok povolovacího řízení; dokumentaci budou dále posuzovat například Jihočeský kraj a dotčené obce, informoval dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Celou délku schvalování ČEZ odhaduje minimálně na pět let, nejméně polovinu má tvořit právě proces EIA.

Materiál posuzuje například vlivy na veřejné zdraví, vlivy na živočichy a rostliny, ekosystémy, půdu, horninové prostředí, vodu, ovzduší, klima a krajinu, přírodní zdroje, hmotný majetek či kulturní památky. Dokumentace má přes 500 stran, dalších 2000 stránek tvoří přílohy a odborné studie, její příprava trvala 15 měsíců. Na zpracování dokumentace se podíleli odborníci z Ústavu jaderného výzkumu Řež, Energoprojektu, Českého hydrometeorologického ústavu, Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR či Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM.

"Při zpracování dokumentace jsme vycházeli z předloženého oznámení záměru, cíleně zpracovaných podkladových studií, znalostí a odborných zkušeností našich zaměstnanců. Současně jsme využívali podklady z Programu sledování vlivu Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí. Ten probíhá od roku 2000 a sleduje vliv provozu elektrárny na různé složky životního prostředí," uvedl Jan Horák ze společnosti SCES - Group, která dokumentaci zpracovala.

Proces EIA je řízen ministerstvem životního prostředí, jedná se o mezinárodní proces, do něhož se zapojí sousední země Německo, ale především Rakousko. "Pro Rakousko a Německo byla dokumentace přeložena do němčiny a v tomto znění jim bude ministerstvem životního prostředí předána. Česká veřejnost se bude moci s dokumentací po jejím zveřejnění seznámit na dotčených obcích a rovněž v elektronické podobě na webových stránkách společnosti ČEZ a v Informačním systému EIA. V tištěné podobě bude dokumentace také volně přístupná na Informačním centru Jaderné elektrárny Temelín," řekla Iva Kubáňová, manažerka útvaru Kvalita a bezpečnost.

Mimo proces EIA také pokračuje zadávací řízení veřejné zakázky na dodavatele dostavby Temelína. To je podle dnešních informací ČEZ ve fázi přípravy zadávací dokumentace. ČEZ by chtěl uvést nové dva bloky do provozu do roku 2020. Vítěz tendru dostane zakázku převyšující 500 miliard korun. O největší tendr v Evropě usilují tři společnosti, francouzská Areva, konsorcium společností Westinghouse a rusko-české konsorcium vedené Atomstrojexportem. Vítěz výběrového řízení by měl být znám na jaře 2012.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí