zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O projekty na úsporu energií je velký zájem

04.06.2010
Energetika
O projekty na úsporu energií je velký zájem

Mezi priority Operačního programu Životní prostředí patří úspora energií a podpora obnovitelných zdrojů energie. Stovky projektů jsou hotové a realitou jsou nižší účty za teplo a méně emisí.

Dotace z prioritní osy 3, zaměřené na udržitelné využívání zdrojů energie, jsou určeny zejména obcím, městům, krajům, příspěvkovým a neziskovým organizacím, vysokým školám a společnostem vlastněným obcemi nebo městy. Nejčastějšími příjemci dotace jsou školy a školky.

Podpora je určena na výstavbu nových zařízení a rekonstrukci stávajících zařízení s cílem zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie pro výrobu tepla, elektřiny a kombinované výroby tepla a elektřiny a pro realizace úspor energie a využití odpadního tepla.

V praxi jde o výměnu neekologických zdrojů tepla za moderní systémy s preferencí zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie (kotle na biomasu, solární soustavy nebo tepelná čerpadla). Největší část projektů je zaměřena na úspory energií, a to cestou komplexního zateplení budov, včetně výměny oken a dveří.

Výsledky jsou vidět

Na začátku programu bylo pro oblast úspor energie alokováno přes 11 miliard korun z Fondu soudržnosti. Do poloviny května bylo schváleno k čerpání přes 8,6 miliard korun z Fondu soudržnosti, přes půl miliardy pro projekty uvolnil Státní fond životního prostředí ČR. Realizátorům byly proplaceny téměř 3 miliardy korun. Už 227 škol, školek a dalších veřejných budov má rekonstrukci hotovou.

Od spuštění programu v létě 2007 do poloviny května 2010 bylo vyhlášeno pro tuto oblast celkem 7 výzev, z toho příjem žádostí u dvou výzev dosud probíhá. O dotace je velký zájem: podíl schválených žádostí z prioritní osy 3 vůči schváleným žádostem ze všech sedmi prioritních os činí téměř 30 procent.


Bilance OPŽP
- Vyhlášeno celkem 20 výzev k podávání žádostí
- Podpořeno téměř 4000 projektů a schválena dotace ve výši 66 miliard korun

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí