zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministryně Bízková schválí dotace pro zateplení stovky škol

03.06.2010
Vzdělání
Energetika
Ministryně Bízková schválí dotace pro zateplení stovky škol

Ministryně životního prostředí Rut Bízková v nejbližších dnech schválí podporu pro nové projekty zaměřené na úspory energií ve veřejných budovách a výstavbu ekocenter.

Řídící výbor Operačního programu Životní prostředí doporučil na svém květnovém jednání udělit pěti stovkám projektů dotaci v celkové výši 4,6 miliardy korun. Z toho patnáct projektů s celkovými náklady 682 milionů korun se zaměřuje na rozvoj infrastruktury pro environmentální vzdělávání, poradenství a osvětu. Dotace pro tyto projekty by mohla dosáhnut až 573 milionů korun.

Více než tři miliardy pro zateplení veřejných budov

Řídící výbor doporučil ministryni Rut Bízkové ke schválení 488 projektů zaměřených na úspory energií ve veřejných budovách. Celkové náklady u těchto žádostí činí 6,8 miliard korun, výše doporučené pod­pory dosahuje 3,2 miliardy korun. Jde ­zejména o zateplování škol, školek, nemocnic a dalších veřejných budov.

Velký vodohospodářský projekt

Řídící výbor jednal i o velkém projektu (velký projekt je projekt s celkovými náklady přesahujícími 25 milionů eur) kanalizace a rekonstrukce čistírny odpadních vod v Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Předmětem podpory jsou výstavba kanalizace v souhrnné délce téměř 26 kilometrů, rekonstrukce sedmi kilometrů kanalizace v obcích Ústí nad Orlicí a Dlouhá Třebová a rekonstrukce mechanicko-biologické čistírny odpadních vod o kapacitě 22 000 ekvivalentních obyvatel v obci Ústí nad Orlicí.

Rekonstrukce mj. zvýší počet obyvatel napojených na kanalizaci a zajistí bezpečné odvedení a vyčištění odpadních vod do čistírny v aglomeraci Ústí nad Orlicí. Po realizaci projektu bude na čistírnu a kanalizaci napojeno 98 procent obyvatel v aglomeraci.

"Na novou kanalizační síť a rekonstruovanou čistírnu odpadních vod bude po realizaci projektu nově připojeno 3 250 obyvatel. Projekt je připraven k předložení Evropské komisi ke schválení," uvedl Petr Valdman, první náměstek ředitele SFŽP ČR.

Na základě výsledků finanční analýzy a způsobilých výdajů byla doporučena výše podpory formou dotace z Fondu soudržnosti ve výši 529 milionů korun a dotace ze SFŽP ČR ve výši 31 milionů korun. Souhrnné výdaje na projekt jsou vyčísleny na 886 milionů korun.

Operační program pomáhá překonat krizi

Operační program Životní prostředí pomáhá nejenom životnímu prostředí, ale v souladu se strategií udržitelného rozvoje má pozitivní přínos i v oblasti ekonomické a so­ciální. "Snažíme se maximálně urychlit přísun peněz do české ekonomiky, ­zejména zhuštěním počtu výzev pro žadatele o dotace do kratšího časového úseku. V první půli fungování programu jsme tak přidělili již více než polovinu dotací z celkové sumy a podporujeme i další změny pro co nejjednodušší čerpání těchto prostředků. Díky projektům podporovaným operačním programem vzniká každoročně kolem 22 tisíc pracovních příležitostí, zejména v malých a středních firmách," zhodnotila přínosy OPŽP ministryně životního prostředí Rut Bízková.


Galerie realizovaných projektů a úplný seznam schválených projektů na www.opzp.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí