zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové kritizují tripartitu za překračování mandátu

03.06.2010
Politika
Ekologové kritizují tripartitu za překračování mandátu

Podklady pro čtvrteční jednání tripartity počítají například s rozšířením Temelína, rekonstrukcí Prunéřova nebo výstavbou jezů na Labi. Podle ekologů o tom tripartita nemá co jednat.

Rada hospodářské a sociální dohody (tripartita) bude ve čtvrtek jednat o východiscích z krize nebo o strategii Evropa 2020, s podkladovými materiály ale nejsou spokojeni odbory a zástupci zaměstnavatelů. Některé body se nelíbí ani ekologům.

Jedná se především o záměr vybudovat další dva temelínské bloky, rekonstruovat Prunéřov podle záměru ČEZu, zesplavnit Labe vybudováním jezů, schválit energetickou koncepci Ministerstva průmyslu a obbchodu, obsahující prolomení limitů, a také schválení financování výstavby dopravní infrastruktury.

Odbory kritizují například nedostatečné plnění bodů týkajících se zaměstnanosti či nelegální práce, zaměstnavatelům se nelíbí, že úřednická vláda prý chce nechat rozhodnutí až na politické vládě vzešlé z voleb.

Na třinácti bodech, které mají pomoci vyvést českou ekonomiku z hospodářské krize, se zástupci tripartity dohodli 22. dubna. Vycházeli ze starších dohod, které zúžili. Vedle kontroverzních ekologických nápadu je mezi body je například posouzení efektivity a účelnosti výdajových programů státního rozpočtu nebo zpracování analýzy takzvaného kurzarbeitu, tedy státní finanční podpory na udržení zaměstnanosti.

Připomínky budou mít členové tripartity i ke strategii Evropa 2020, která stanovuje mimo jiné hospodářské cíle Evropské unie na příštích deset let a cesty k jejich naplnění. Svazu průmyslu zásadně vadí, že se opět neuvažuje o razantním omezení podpor do zemědělství. Svaz podle Míla také bude požadovat, aby Česká republika dala razantněji najevo nesouhlas například se zvyšováním podílu obnovitelných zdrojů na 30 procent. Podle ekologů ale především tripartě jednání o ekologické politice státu nepřísluší.

"Nezbývá než poněkolikáté zopakovat, že tripartita nemá k projednávání takových věcí mandát. Tripartita má řešit vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli, nikoliv environmentální legislativu. Pokud vím, nikde ve světě se to neděje," řekl Deníku Referendum Jan Rovenský z Greenpeace s tím, že zástupci vlády by měli být na čtvrtečním jednání velmi zdrženliví.

"Všechny strany pravděpodobné povolební koalice deklarovaly, že jsou proti prolomení limitů. Doufám tedy, že se úřednická vláda nebude snažit na poslední chvíli zoufale něco prosadit, jako to předvádí například ministr Tošovský, který na úterní konferenci v Plzni prohlásil, že každá zodpovedná vláda musí schválit aktualizaci státní energetické koncepce ministerstva průmyslu a obchodu - včetně prolomení limitů," dodal Rovenský.

S tím, že tripartita projednává věci, které jí nepřísluší, souhlasí i Petr Machálek z Hnutí Duha. "Ti, kterým záleží na těchto věcech, prostě využívají jakýkoliv způsob, jak své záměry legitimizovat a připravit si půdu pro tlak na příští vládu," řekl Deníku Referendum Machálek. "České odbory jsou zahloubeny někde v padesátých letech, někteří ministři Fischerovy vlády také, na druhou stranu pověst Fischerovy vlády jako vlády "odborníků" může sloužit jako určité alibi: zastánci těchto věcí pak mohou tvrdit, že prolomení limitů, rekonstrukci Prunéřova a podobně připravili odborníci, a tedy že je v pořádku v tom pokračovat," dodal Machálek.

Podobný názor má i Miroslav Patrik z Dětí země. "Vláda si jistě může jednat s kým chce. Ovšem jednat v tripartitě o obrovských státních zakázkách, které jsou ekonomicky neefektivní, chybějí na ně peníze, krizi nevyřeší a ještě jsou životnímu prostředí škodlivé není nejlepší nápad. Tripartita je jen místo, kde si vláda potvrdí svůj názor, že je lepší investovat miliardy korun do betonu, než miliony korun do vzdělání," myslí si Patrik.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí