zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce z EU

14.06.2010
Obecné
Krátce z EU

Evropská komise se rozhodla založit certifikační schémata týkající se všech druhů biopaliv, čímž podpoří průmyslové společnosti působící v tomto sektoru. Kritéria na biopaliva jsou taková, že jejich spalování musí produkovat výrazně méně emisí oxidu uhličitého a k jejich výrobě nesmí být použity suroviny pocházející z lesů, mokřin a chráněných krajinných oblastí. Podle eurokomisaře pro energetiku Güntera Oettingera jsou schémata vypracovaná tak, aby biopaliva odpovídala nejpřísnějším předpisům na ochranu životního prostředí. Tato iniciativa je součástí směrnice o obnovitelných zdrojích energie, která vstoupí v platnost v prosinci tohoto roku.

V souvislosti s únikem ropy v Mexickém zálivu vyzvala organizace Food and Water Watch evropské úřady, aby zpřísnily kontroly mořských vrtů na území EU a kladly větší důraz na prevenci proti dalším možným katastrofám. Výkonná ředitelka této neziskové organizace Wenonah Hauterová dokonce navrhuje, aby byla vytvořena samostatná směrnice, ve které by byly jasně stanovené bezpečnostní předpisy pro těžařské firmy. O podobnou iniciativu usiloval již europoslanec Bogusław Sonik, místopředseda výboru Parlamentu pro životní prostředí. Jeho návrh však neprošel hlasováním.

V Bruselu tento týden probíhá akce s názvem Transport Research Arena, kde jsou představovány nejzajímavější projekty související s dopravou financované prostřednictvím Sedmého rámcového programu. Cílem akce pořádané Evropskou komisí je představit široké veřejnosti praktické využití projektů. Mezi nejzajímavější na výstavě patří projekt Hi-CEPS zaměřený na vývojí nízkonákladových hybridních automobilů, využívající k pohonu několik možných druhů paliv, nebo projekt EURIDICE, který vytvoří systém propojující nákladní dopravu s firmami a celnicemi a ty pak budou moci velmi snadno získávat informace o přepravovaném zboží.

Minulý týden začala v německém Bonnu dvoutýdenní konference týkající se využití financí z fondu založeného během jednání o změnách klimatu v Kodani na podporu rozvíjejících se zemí. Zástupci EU představili na konferenci zprávu, která ukázala že EU se podaří splnit závazek poskytnout rozvíjejícím se zemím do roku 2012 částku přesahující 7,5 miliard euro, která bude tvořit téměř třetinu celkové slíbené pomoci. Do fondu má být do roku 2012 uloženo 30 miliard dolarů. Zástupci rozvíjejících se zemí však vyjádřili obavy, zda peníze vyhrazené pro ochranu klimatu nepůjdou z peněz na rozvojovou pomoc, což členové některých členských vlád přítomní na konferenci popřeli s tvrzením, že se bude jednat o nové peníze.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí