zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fischer v EU chce, aby české domy byly závislé na plynu a uhlí, jak dlouho to jen půjde

17.06.2010
Energetika
Fischer v EU chce, aby české domy byly závislé na plynu a uhlí, jak dlouho to jen půjde

Až do roku 2020 mají být české rodiny závislé na ruském plynu nebo uhlí z povrchových dolů. Premiér Jan Fischer bude zítra přesvědčovat EU, aby čeští developeři mohli stavět nedostatečně zateplené domy jak dlouho to jen půjde. Poukázalo na to Hnutí DUHA s odkazem na takzvané národní cíle, se kterými vláda jede na summit unie o strategii Evropa 2020.

Vláda navrhuje změnu stavebních norem tak, aby až od roku 2020 byly nově postavené budovy v takzvaném nízkoenergetickém standardu. Prakticky tak dovolí developerům, aby nadále stavěli a prodávali domy s vysokou spotřebou plynu nebo uhlí k vytápění [1].

Oproti dnes běžným budovám rodiny v nízkoenergetických domech zaplatí za vytápění poloviční účet. Takzvané pasivní domy - kterých se například v Rakousku staví tisíce ročně - mají spotřebu dokonce jen kolem 15 %. Domácnosti tak ušetří tisíce korun ročně za vytápění.

Nízkoenergetické a pasivní technologie jsou prověřené, zavedené a stavitelé s nimi mají zkušenosti. Překážkou jsou ovšem špatné normy, které umožňují developerům, aby stavěli další a další špatně zateplené domy.

Hnutí DUHA prosazuje, aby developeři museli dodržovat nízkoenergetický standard již od roku 2013. Po roce 2015 by se nové budovy měly stavět ve standardu pasivním.

Studie ekologické organizace spočetla, že možnosti zateplování českých domů jsou pětkrát větší než veškerá energie z uhlí, kterou by dodávalo kontroverzní rozšíření uhelných dolů na Mostecku a bourání dalších obcí. Čísla Pačesovy komise také potvrdila, že součet příležitostí k zateplování domů, využití lepších technologií v nových budovách a vytápění obnovitelnými zdroji je u nás větší, než kompletní spotřeba uhlí a zemního plynu k vytápění.

Hnutí DUHA vede kampaň Velká výzva, jež má prosadit zákon, který rozhýbe investice do moderních zelených řešení: zateplování domů nebo čisté energetiky, pohodlné veřejné dopravy, snadné recyklace či místních potravin. Legislativa má po vzoru Velké Británie závazně stanovit, že české exhalace skleníkových plynů budou do roku 2050 klesat o 2 % ročně. Více na www.velkavyzva.cz.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
"Při stavbě nového domu rozhodujeme o tom, kolik energie spotřebuje za pět, ale i za padesát let. Pokud Česká republika má snížit závislost na dovozu plynu z Ruska a povrchových uhelných dolech, musíme chtít po developerech, aby začali stavět dobře zateplené domy. Návrhy, které premiér chce v Bruselu prosazovat, odsoudí statisíce českých rodin k tomu, aby desítky let platily za teplo zbytečně o tisíce korun více."


Kontakt: Karel Polanecký, telefon 737 666 968, email karel.polanecky@hnutiduha.cz
Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Vratislav Vozník, telefon 607 258 508, email vratislav.voznik@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí