zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spojení některých ministerstev může způsobit více škody než užitku

21.06.2010
Politika
Spojení některých ministerstev může způsobit více škody než užitku

Mezi některými tématy vyjednávacích týmů ODS, TOP 09 a VV o nové vládě pronikly do médií také dva návrhy s možnými negativními dopady. A sice spojení ministerstev životního prostředí (MŽP) a místního rozvoje (MMR) a také převedení agendy vodního hospodářství z ministerstva zemědělství (MZe) pod ministerstvo životního prostředí.

Negativum ve výše uvedeném spojení ministerstev spočívá v tom, že pod Ministerstvo pro místní rozvoj patří mimo jiné i veškerá agenda územního plánování a povolování staveb. Ta je v posledním desetiletí permanentně zaplevelována a zneprůchodňována požadavky ochrany přírody.

Výsledkem je, že jakákoliv příprava staveb je stále obtížnější, vydíratelnější a z časového hlediska nepředvídatelná a neodhadnutelná. Zbytky normálnosti byly uchovány snad pouze v územním plánování. Ale i zde je již patrná jasná snaha normálnost změnit, ztížit a znemožnit, snaha vzít městům a obcím svobodu rozhodování o svém osudu.

Cestovní ruch, který dnes patří pod MMR, je již ze své podstaty základním nepřítelem ochrany přírody a ta činí vše, aby znemožnila jeho fungování, natož pak rozvoj. Podívejme se, jak se na Šumavě uzavírají před turisty obrovská území a správci Šumavy ruší existující cesty.

Vodní hospodářství je pak veskrze racionální obor a především hospodářská činnost. MŽP nejenže hospodářské činnosti neumí, ale naopak, pro většinu hospodářských činností je překážkou. Pokud by k vodnímu hospodářství bylo přistupováno ideologicky a emotivně, jak je zvykem na MŽP, můžeme zapomenout na jakékoliv využívání vodních toků a nádrží člověkem a naopak se připravit na nekonečné diskuze. Nebo si snad dokážeme představit MŽP řídící a řešící například nové vodní stavby?

Na základě výsledků voleb jsem doufal v příchod racionality a normálnosti. V oslabení neustále posilujícího a všeobjímajícího "zeleného dobra", aktivismu a iracionality, které jsou především ideologií, jež má menšině pomoci uchvátit moc nad většinou. Nevěřím však, že řešením může být spojení tak protichůdných oblastí a myšlení: ochrany a restrikce s rozvojem.

Pokud by mělo dojít k opravdové racionalizaci práce ministerstev a především k systémové změně přinášející prospěch zemi a jejím obyvatelům, je třeba do spojení zahrnout i ministerstvo zemědělství. To by, svojí vahou a znalostí problematiky venkova, mohlo vyvažovat MŽP a nedovolilo tak vytlačit slovo "rozvoj" z agendy ministerstva nejslabšího, MMR. Tedy pokud spojovat s cílem věci zlepšit a posunout, tak jedině tato tři ministerstva dohromady. Navrhnuv to našim vyjednavačům, byl jsem však označen za snílka.

Tomáš Jirsa, starosta
Hluboká nad Vltavou (ODS)

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí