zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj kývl na stavbu kontroverzní bioplynové stanice v Jičíně

23.06.2010
Bioplynové stanice
Kraj kývl na stavbu kontroverzní bioplynové stanice v Jičíně

Jičín - Královéhradecký krajský úřad souhlasí se stavbou kontroverzní bioplynové stanice v Jičíně a vydal souhlasné stanovisko k posouzení vlivů stavby na životní prostředí (EIA). Bioplynovou stanici chce nákladem 140 milionů korun postavit místní organizace Českého svazu ochránců přírody Křižánky Jičín. Radnice a řada obyvatel města jsou proti, zejména se obávají zápachu a zvýšené dopravní zátěže.

"Kladné stanovisko kraje nám umožňuje pokračovat v projektu a zahájit práce na dokumentaci pro územní rozhodnutí. Od počátku nám jde o čisté řešení, které bude přinášet užitek ve formě elektrické i tepelné energie," řekl koordinátor projektu Vojtěch Drahoňovský. Bioplynová stanice by měla vyrůst v areálu bývalé jičínské mlékárny a zpracovávat by měla bioodpady z celého regionu. Spalováním plynu z rozloženého odpadu by měla vyrábět elektřinu a teplo, z odpadu vznikne hnojivo. "Vše probíhá v uzavřeném prostředí. Projekt je čistý a neobtěžuje okolí," uvádějí autoři projektu.

Město je proti

Vedení sedmnáctitisícového města trvá na tom, že projekt stanice v Jičíně nemá co dělat. "Využijeme všech legitimních možností, abychom tento projekt zastavili. Závěry stanoviska kraje budeme rozporovat," varoval starosta Martin Puš. Stanice prý nebude pro město žádným přínosem. "Stanice bude prokazatelně zdrojem zápachu, zvýší se riziko přenosu infekcí," řekl dříve Puš. Radnici vadí i umístění stavby, protože asi 650 metrů od místa stanice leží ve směru převládajících větrů největší jičínské sídliště Jih s asi 4 000 obyvateli. Kvůli stanici se tak prý Jičín stane "žumpou kraje". Proti stavbě ve městě vznikly tři petice, které podepsalo několik stovek lidí.

Podle Drahoňovského je naopak poloha stanice výhodná, protože doprava k ní může být vedena po obchvatu města. Doprava prý bude menší, než když byla v provozu mlékárna. Autoři projektu tvrdí, že zařízení bude moderní technologií s uzavřeným procesem fermentace bez odvodu plynných látek do ovzduší. Jednání vedení města je podle nich agresivní a strašící veřejnost.

Co musí stanice splnit?

Kladné stanovisko krajský úřad podmínil splněním 39 podmínek pro přípravu, výstavbu a provoz stanice. Mezi hlavní podmínky patří snížení kapacity stanice na 21 tisíc tun bioodpadu z původně uvažovaných až 28 tisíc tun. Mezi další například patří zakrytí koncových skladů digestátu, vypracování dopravního a provozního řádu, pravidelná měření emisí a kvality výstupních produktů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
30
6. 2022
30.6.2022 - Seminář, školení
Brno, ApS. s.r.o.
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí