zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Papírový plán pro obnovitelnou energii nestačí

11.08.2010
Energetika
Papírový plán pro obnovitelnou energii nestačí

Plán na podporu zelené energetiky, který má ve středu schválit vláda, sice papírově počítá s pokrytím více než 13 % české spotřeby energie z obnovitelných zdrojů, ale chybí v něm konkrétní opatření, která by umožnila, že se to opravdu stane.

Poukazují na to sdružení Calla a Hnutí DUHA, podle kterých návrh hlavně vůbec neobsahuje nový zákon o podpoře výroby tepla z obnovitelných zdrojů - tedy levných projektů, jako jsou výtopny na biomasu nebo ohřívání vody solárními kolektory.

Vláda by tak snížila dovoz zemního plynu a rozhýbala nová odvětví v domácím průmyslu i na venkově.

Ekologické organizace plánu, který vládě navrhl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, především vytýkají, že:

  • Vůbec nepočítá se zákonem na podporu tepla z obnovitelných zdrojů - kde má Česká republika mnohem více možností než k výrobě zelené elektřiny a jež jsou levnější.
  • Počítá s tím, že - spolu s novým zákonem o podporovaných zdrojích energie - stanoví roční stropy pro megawatty z jednotlivých technologií, takže ve výsledku stopne všechny, špatné i dobré, projekty solárních nebo malých vodních elektráren.
  • Počítá s větší výrobou energie ze dřeva vykáceného v lesích , která už je na hranici možností, a naopak jen s malým využitím ladem ležící zemědělské půdy k pěstování energetických plodin.
  • Namísto takzvané kogenerace - využití paliva k výrobě elektřiny a tepla zároveň - hodlá energetické plodiny ze zemědělství i dřevo z lesů nasměrovat do méně výhodného použití v elektrárnách.
  • Namísto cíleného energetického využití kuchyňského odpadu, listí nebo trávy v bioplynových stanicích navrhuje, aby byly spalovány ve spalovnách odpadu společně s kvalitními, recyklovatelnými surovinami.
  • Téměř zcela chybí jakákoli opatření, která by zajistila přípravu elektrických sítí na přibývání obnovitelných zdrojů a budování takzvaných chytrých sítí.
  • Nijak neřeší překážky, které investicím do obnovitelných zdrojů energie staví úřady - především ministerstvo průmyslu a obchodu, ČEPS či distribuční společnosti.


Národní akční plán vznikl proto, aby Česká republika splnila dohodu o nastartování investic do zelené energetiky,na které se vláda s ostatními státy EU dohodla před dvěma lety [1].

Ekologické organizace letos představily koncepci Chytrá energie [2]: konkrétní a propočtený plán, jak zelené inovace a nová odvětví mohou během čtyř desetiletí proměnit českou energetiku. Pokud se jejich návrh uskuteční, tak český dovoz ropy a zemního plynu klesne na polovinu; exhalace oxidu uhličitého budou o 88 % menší. Kalkulace také potvrzují, že - a jak - lze zajistit dostatek energie pro české domácnosti a průmysl bez rozšiřování uhelných dolů a nových atomových reaktorů.

Chytrá energie ukazuje, že a jak může Česká republika postavit energetiku na obnovitelných zdrojích v kombinaci s masivním využitím potenciálu zvyšování energetické efektivnosti. Předpokládá využití víceméně kompletních možností zelené energetiky, které spočetla Pačesova komise.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Ve využití slunečního tepla na jednoho člověka jsme sotva na čtvrtině průměru Evropské unie a biomasy pro teplo využíváme sedmkrát méně než sousední Rakousko. Přitom existuje řada dobrých důvodů, proč podporovat rychlý nárůst počtu solárních systémů, kotlů i větších výtopen na biomasu případně bioplynu k vytápění. Chce to ale dlouhodobý systém a ten v Národním akčním plánu chybí."

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
"Program na papíře opravdu počítá s růstem čisté energetiky. Ale chybí v něm opatření, která by umožnila, aby plány nezůstaly jen na papíře. Politici by se měli přestat obnovitelných zdrojů bát a konečně jim uvolnit cestu k podstatnému růstu. Pak může vzniknout nové odvětví, které dá práci českým inženýrům i dělníkům, a snížíme dovoz zemního plynu. Plán na příštích deset let rozhodne, zda se této příležitosti chytíme, nebo zůstaneme skanzenem Evropy."

Kontakty: Edvard Sequens, Calla, telefon: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz
Martin Sedlák, Hnutí DUHA, telefon: 737 128 471, e-mail: martin.sedlak@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí