zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V červenci postaveno téměř 700 nových solárních elektráren

18.08.2010
Solární energie
V červenci postaveno téměř 700 nových solárních elektráren

Tuzemská výstavba fotovoltaických elektráren nadále pokračuje ve vysokém tempu. Jen za červenec vzniklo v Česku 684 nových elektráren na sluneční energii. K 1. srpnu tak činil celkový instalovaný výkon tuzemských fotovoltaických elektráren 622 megawatt. Vyplývá to z informací, které na svých internetových stránkách zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ).

Celkem v Česku na začátku srpna stálo 9600 solárních elektráren. Většinu z nich tvoří malé zdroje na střechách budov. Velkých solárních parků umístěných na zemi je několik set, ale výraznou měrou se podílejí na celkovém instalovaném výkonu.

Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR od začátku roku vzrostl o 34 procent na 622 MW. Na začátku loňského roku činil instalovaný výkon fotovoltaických zdrojů jen 65,74 MW.

Prudký růst solárních elektráren v ČR souvisí s vysokou státní podporou, která do tohoto oboru nalákala řadu nových investorů. Nový zákon umožní ERÚ v budoucnu měnit výkupní cenu elektřiny ze solárních zdrojů meziročně o více než pět procent, jak tomu bylo dosud, což by mělo obor stabilizovat. Úřad bude moci ale novou legislativu použít až v příštím roce a mnozí podnikatelé se tak snaží zapojit své zdroje ještě letos, aby mohli vydělat na výhodně nastavených podmínkách.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Lidových novin navrhuje, aby nárok na pevné výkupní ceny měly jen nejmenší zdroje, například malé domácí vodní elektrárny nebo solární panely na střechách domů. Na ostatní by se prý měl vztahovat složitější systém hodinových zelených bonusů.

Podle některých zdrojů by se letos mohly spustit solární elektrárny o celkovém výkonu 1000 až 1100 MW, což zhruba odpovídá výkonu jednoho ze dvou jaderných reaktorů elektrárny Temelín. Provozovatelé distribučních soustav v letošním roce dokonce předpokládají výstavbu přibližně 1910 megawatt instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách, to ale místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček považuje za přemrštěné. "Troufnu si odhadnout, že výsledná čísla nebudou tak katastrofická," řekl nedávno ČTK.

Růst počtu fotovoltaických zdrojů se příští rok patrně promítne také do cen elektřiny, protože odběratelé zaplatí vyšší příspěvek na výrobu elektrického proudu z obnovitelných zdrojů. Letos činí dopad podpory výroby zelené elektřiny na celkovou cenu pro konečné zákazníky 166,34 koruny za megawatthodinu, v příštím roce by podle odhadu ERÚ mohl činit více než trojnásobek.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí