zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Školní potřeby nejsou prosté nebezpečných ftalátů

01.09.2010
Chemické látky
Zdraví
Školní potřeby nejsou prosté nebezpečných ftalátů

Arnika radí, jak vybírat školní potřeby šetrné ke zdraví dětí i k životnímu prostředí

PRAHA - Sdružení Arnika dnes v rámci projektu Zdravá planeta pro zdravé děti zveřejnilo soubor doporučení pro rodiče, jak vybírat školní pomůcky pro své děti šetrné k jejich zdraví i k životnímu prostředí (1). "Radíme vybírat pomůcky pokud možno z přírodních materiálů a takové, které při své výrobě nezpůsobily velké škody na životním prostředí. PVC (2) rozhodně k takovým materiálům nepatří a současně může obsahovat nebezpečné látky, což potvrdily i analýzy, které jsme nechali zpracovat v Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně. Pět z devíti náhodně vybraných výrobků obsahovalo některé ze šesti nebezpečných ftalátů (3).


Čtyři z analyzovaných výrobků obsahovaly di(2-ethylhexyl) ftalát (DEHP) klasifikovaný evropskou směrnicí jako látka toxická pro reprodukční systém člověka (4). Množství tohoto ftalátu přitom více než 100násobně přesáhlo 0,1 % podílu v testovaném výrobku, což je limit stanovený pro hračky a výrobky péče o děti. V dalším výrobku byl zjištěn di-isononyl ftalát (DINP), u něhož testy na zvířatech prokázaly toxicitu pro játra a ledviny. "Zatímco u hraček je obsah ftalátů striktně omezován, u školních potřeb, které nevypadají jako hračky anebo je za ně nelze považovat, to stále ještě neplatí. Přitom s nimi děti přijdou do styku stejně často, jako s hračkami. A navíc, v případě školních potřeb lze ftaláty, respektive PVC, v němž bývají obsaženy, snadno nahradit bezpečnějšími materiály," říká Mgr. Jitka Straková, koordinátorka projektu Zdravá planeta pro zdravé děti, v jehož rámci Arnika analýzy provedla.


Arnika v návaznosti na provedenou analýzu oslovila se žádostí o vyjádření i výrobce testovaných výrobků. Většina z nich se hájí dodržováním platné legislativy nebo zdůrazňují rozdíl v posuzování školních pomůcek a hraček pro děti mladší tří let (5). "I u školních pomůcek hrozí, že se z nich ftaláty mohou uvolňovat po velmi dlouhou dobu. Při silnějším stlačení se množství unikající látky zvyšuje. Dále uvolňování ftalátů z povrchu měkčeného PVC stoupá zejména při zvýšení mechanického tlaku a teploty (např. žvýkání). Kromě toho věková hranice již z platné legislativy zmizela," uvedla Jitka Straková. Navíc je třeba zvážit i souhrnný vliv různých zdrojů nebezpečných látek. "Jakýkoliv obsah ftalátů nad 0,1 % hmotnostního podílu je vysoký vzhledem k tomu, že děti přicházejí do styku i s dalšími zdroji těchto nebezpečných látek například prostřednictvím podlahových krytin. Je zapotřebí počítat s kumulativním efektem nejen ftalátů, ale i dalších látek poškozujících hormonální systém, které se běžně vyskytují kolem nás, jako je například bisfenol A. A přítomnost chemických látek, stejně jako znečišťování životního prostředí při výrobě patří k důležitým hlediskům při posuzování, zda je dotyčný výrobek ekologicky šetrný či nikoliv," zdůraznil RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady, Arnika.


"Zásadním problémem z pohledu spotřebitele je nemožnost získat důležité informace o výrobku, neboť informace o použitém materiálu často chybí," upozornila Mgr. Jitka Straková z Arniky. Za účelem usnadnit rodičům výběr bezpečných, ke zdraví a životnímu prostředí šetrných školních pomůcek, sestavila Arnika Desatero šetrných školních pomůcek. Na prvním místě nabádá k tomu, aby se lidé vyhýbali PVC, které je často změkčováno právě problematickými ftaláty. Šetrná školní pomůcka by měla být vyrobena z bezpečných, recyklovatelných nebo snadno rozložitelných a energeticky nenáročných materiálů (včetně obalů) a pocházet z České republiky. "Při výběru školních pomůcek bychom se měli vyhýbat také parfémovaným výrobkům nebo pomůckám s obsahem organických rozpouštědel," dodala Jitka Straková. Desatero je dostupné na internetových stránkách Arniky www.toxik.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí