zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nebudu pózovat ve sněmovně s batůžkem

01.09.2010
Politika
Nebudu pózovat ve sněmovně s batůžkem

Pan Petr Honzejk mi ve středečních HN sdělil, že se nacházím v pasti "antizelené ideologie". Snažil jsem se v článku najít, kudy jsem sešel na scestí. Marně. Nevím, co to přesně je tzv. zelená ideologie. Dobře však vím, co to je zelená politika v praxi. Tou byl v naší zemi směr, který razili tzv. zelení ministři. A tady se snad s autorem článku shodnu. Zelená politika v praxi se dala definovat jako směs nekompetentnosti, amatérismu a pokryteckého fundamentalismu s notnou dávkou autoritářství. V tomto kontextu se nenacházím v pasti antizelené ideologie, ale maximálně v pasti antizelené politiky. A tím bych mohl svou reakci na článek P. Honzejka skončit. Nedá mi však, abych se k některým "antizeleným hříchům" nevyjádřil.

Předně jsem ani při pozorné četbě nezjistil, z čeho autor usoudil, že ekologické myšlení jako takové srovnávám s neúspěšnou politikou zelených ministrů. Věta (Zelení napáchali v naší zemi mnoho špatného.), o kterou své tvrzení opírá, byla v rozhovoru pro Lidové noviny mnou skutečně pronesena, ale patřila konkrétním politikům konkrétní strany. Nepatřila ekologickému myšlení, které považuji za integrální součást mentální výbavy každého slušného a vzdělaného člověka. A ptám se: Jak je tedy v rozporu s ekologickým myšlením, říkám-li, že ve společnosti musí být v rovnováze zájmy sociální, ekonomické a ekologické? Není toto tzv. udržitelný rozvoj? Kde je rozpor s ekologickým myšlením konstatuji-li, že většina elektřiny v naší zemi je stále ještě vyráběna z fosilních paliv a tomu odpovídá i "čistota" elektřiny, kterou si dobijete svůj elektromobil? Nezpochybňuji fakt, že poté, co se ona auta nabila onou "špinavou" elektřinou, jezdí ekologičtěji, než auta tankující "špinavý" benzin, který jim díky povinnému přimíchávání bioložky dříve opotřebí motor, jenž následně bude produkovat ještě více exhalací a bude muset být dříve vyměněn, což klade zvýšené nároky na výrobu, a ta zase na... Jen říkám, že vše souvisí se vším. Proto podporuji jadernou energetiku, která je pro naše podmínky tím nejefektivnějším z čistých zdrojů energie. Aby z té zástrčky, kterou si dobijete svůj elektromobil, proudila "čistá" elektřina a elektromobily byly skutečně ekologickým dopravním prostředkem.

Poslední (zatím) můj ekohřích. Ano, hovořil jsem o klimatologickém náboženství. A jak to vypovídá o mém ekologickém myšlení? Já nezpochybňuji klimatické změny, k nimž pravděpodobně dochází. Jen si dovolím nemít tu absolutní jistotu, že nejde o další z řady klimatických změn, kterých naše planeta již za existence člověka zažila několik, ale že tentokrát jde o změnu vyvolanou právě a jen lidskou aktivitou.

Nečekejte ode mě pózy, nebudu chodit do sněmovny s batůžkem, nebudu nařizovat na úřadu nákup hybridních automobilů a nechám na panu prezidentovi, jakou žárovkou bude chtít na Hradě svítit. Místo póz bych se rád pokusil udělat něco pro zdravý život v naší zemi. Proto prosím, posuzujte mě podle skutků.

Pavel Drobil,
ministr životního prostředí

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí