zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Google investuje do projektu větrných elektráren na moři

14.10.2010
Větrná energie
Google investuje do projektu větrných elektráren na moři

Internetová společnost Google investuje spolu se skupinou technologických a investičních firem do výstavby sítě podmořského elektrického vedení z větrných elektráren na moři v oblasti východního pobřeží v USA. Firmy již daly stranou na tento projekt 1,8 miliardy USD (31,9 miliardy Kč).

Kromě Googlu se projektu účastní investiční firma Good Energies, japonský průmyslový konglomerát Marubeni a přenosová společnost z oblasti Marylandu Trans-Elect. V rámci první fáze chtějí firmy vystavět vedení v délce 240 kilometrů, dokončeno má být v roce 2016. Celý projekt by v příštích deseti letech mohl stát až pět miliard USD a celková délka vedení na mořském dně má činit 563 kilometrů. Přenosová kapacita má být až šest gigawattů.

V projektu vlastní Google a Good Energies každá 37,5 procenta. Marubeni má 15 procent a Trans-Elect zbývajících deset procent.

Google učinil první přímou investici do oblasti tzv. čisté energie letos v květnu. Tehdy koupil za 38,8 milionu USD podíl ve dvou větrných farmách v Severní Dakotě.

Podle Americké asociace pro větrnou energii větrné elektrárny v současnosti v USA vyrobí asi 35,6 gigawattů elektřiny, což stačí pro potřeby asi 9,7 milionu domácností. Veškeré elektrárny se však nacházejí pouze na pevnině, na moři není žádná. Nejvíce elektřiny z větru se vyrobí v Texasu, Iowě a Kalifornii.

Na hustě osídleném východním pobřeží je méně větrných elektráren, částečně i kvůli nedostatku otevřeného prostoru pro jejich výstavbu. Zastánci elektráren na moři tvrdí, že tyto elektrárny nabízejí možnosti výroby elektřiny blízko hustě obydlených center bez produkce skleníkových plynů, které se spojují s globální změnou klimatu. Podle studie skupiny Oceana by elektrárny na moři u východního pobřeží mohly vyrábět až 127 gigawattů elektřiny, což by stačilo pokrýt zhruba poloviny současné poptávky států na pobřeží. V regionu se nyní jedná o zhruba deseti projektech větrných elektráren na moři, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí