zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

STŘEDOŠKOLÁCI ZKOUMALI BIODIVERZITU

22.10.2010
Vzdělání
STŘEDOŠKOLÁCI ZKOUMALI BIODIVERZITU

Sedmý ročník středoškolské soutěže Ekologická olympiáda zavítal ve dnech 13. - 15. října na Humpolecko do okolí obce Kaliště. Celkem 36 soutěžících rozdělených do 12 týmů ze sedmi různých škol kraje Vysočina, ale i Jihomoravského kraje prověřilo své biologické znalosti.

"Jako ústřední téma celé soutěže jsme vybrali biodiverzitu, u příležitosti celosvětového rokubBiodivezity. Soutěžní týmy si vylosovaly určitý biotop, který podrobně prozkoumaly a to nejen z hlediska biodiverzity. Nabádali jsme je také, aby zhodnotily estetickou stránku daného stanoviště a jeho zapojení do kulturní krajiny," uvedl odborný vedoucí soutěží Martin Kříž ze střediska Chaloupky.
Praktickému úkolu předcházel písemný test a "poznávačky" rostlin a živočichů. V rámci praktického úkolu soutěžní družstva zkoumala např. křoviny, pastviny, lesy, potoky, rybníky, pole, cesty, ale také zastavěné plochy obcí. Kromě podrobného popisu stanoviště po zoologické a botanické stránce měli účastníci pořídit fotografickou dokumentaci stanoviště a navíc přinést a naaranžovat kytici z typických květin, křovin a stromů daného území.
Své poznatky soutěžní družstva obhajovala před odbornou komisí, ve které zasedl místní revírník Martin Bakeš jako zástupce Lesů ČR z Lesní správy Ledeč nad Sázavou, Václav Křivan z Centra ochrany přírody Kněžice, Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce, Iva Suchá ze střediska Chaloupky a Michaela Zemková, studentka Přírodovědecké fakulty UK Praha. "Úroveň výstupů jednotlivých družstev byla samozřejmě různá, ale celkově lze hodnotit obhajoby velmi dobře a bylo pro nás velkým potěšením v komisi zasednout. Je opravdu znát, že jde o mladé lidi se zájmem o přírodu a přírodní vědy," uvedl Václav Křivan.
Se zadanými úkoly si nejlépe poradilo vítězné družstvo z Gymnázia Pelhřimov, na druhém místě skončilo družstvo ze SOŠ zahradnické a SOU Rajhrad a na třetím místě se umístilo družstvo z FARMEKO Jihlava. Vítězné družstvo bude reprezentovat kraj Vysočina v národním kole soutěže, které proběhne v květnu příštího roku.
Na závěr celé soutěže byla připravena exkurze na Stvořidla na řece Sázavě.

Více informací poskytne:
Iveta Machátová, tel. 731 440 922, iveta.machatova@chaloupky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí