zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Drobil uvítal obnovení činnosti Smíšené komise pro životní prostředí mezi Polskem a Českou republikou

26.10.2010
Politika
Ministr Drobil uvítal obnovení činnosti Smíšené komise pro životní prostředí mezi Polskem a Českou republikou

Ministr životního prostředí ČR Pavel Drobil se dnes ve Varšavě zúčastnil 5. zasedání česko-polské Smíšené komise pro otázky spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí. V rámci jednání této skupiny se uskutečnilo i bilaterární setkání s polským ministrem životního prostředí panem Andrzejem Kraszewskim.

Důležitým tématem jednání byla kvalita ovzduší v hraniční oblasti česko-polského regionu. Obě strany se dohodly, že posílí koordinaci v rámci pracovní skupiny pro ochranu ovzduší a že budou pravidelně poskytovat a vyměňovat si imisní a emisní data, která využijí ke zpracování objektivních rozptylových studií. Za českou stranu bude monitoring provádět Český hydrometeorologický ústav a zúčastní se i Česká inspekce životního prostředí, za polskou stranu bude do projektu zapojena obdobná instituce. Ministři také pozitivně zhodnotili spolupráci národních parků a dohodli se na intenzivnější spolupráci mezi oběma inspekcemi životního prostředí.

Ministr Drobil se zajímal o aktuální stav přestavby hnědouhelné elektrárny Túrow a požádal polskou stranu o informace o možných vlivech na životní prostředí, zmínil také dopady hnědouhelného dolu Túrow na kvalitu podzemních vod, zejména na její další využití jako pitného zdroje.

Dalším tématem byla příprava obou zemí na 16. zasedání konference smluvních stran Rámcové úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu a na 6. zasedání smluvních stran Kjótského protokolu, které proběhne ve dnech 29. listopadu až 10. prosince 2010 v mexickém Cancúnu, a předpoklady pro snížení emisí skleníkových plynů o více než 20 %. Obě delegace si sdělily své pozice k implementaci klimaticko-energetického balíčku a potvrdily spolupráci obou zemí v této oblasti.

Polský ministr seznámil českou delegaci s plánovanými prioritami polského předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2011. ČR předávala polské straně praktické informace a zkušenosti s plánováním a průběhem předsednictví v Radě EU v průběhu letošního roku prostřednictvím několika seminářů. Ministr Drobil potvrdil další pokračování této spolupráce a podpory s polským Ministerstvem životního prostředí.

Příští setkání česko-polské Smíšené komise pro otázky spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí se uskuteční ve druhé polovině roku 2011 v České republice.

Jarmila Krebsová
tiskové odd. MŽP - odbor vnějších vztahů

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí