zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energie 2020: cesta k zelenější Evropě, příležitost pro Česko

11.11.2010
Energetika
Energie 2020: cesta k zelenější Evropě, příležitost pro Česko

Ekologické organizace vítají dnes zveřejněný plán Evropské komise Energie 2020 (http://ec.europa.eu/energy/strategies/2010/2020_en.htm), zejména jeho zaměření na zvyšování energetické efektivnosti a další technologie inovace jako jsou například chytré sítě, které umožní zvládat rostoucí zelenou elektřinu.

Plán Evropské komise počítá rovněž s pilotními projekty zaměřenými na změny v řízení přenosových soustav a distribučních soustav. Zvýšení možnosti regulovat stranu poptávky je další významnou podmínkou nasazení vysokého počtu obnovitelných zdrojů do sítě.

Ekologické organizace na jaře zveřejnily koncepci Chytrá energie (www.chytraenergie.info), ve které mapovaly právě příležitosti snižování spotřeby v budovách, průmyslu a dopravě s možnostmi čistých zdrojů energie. Z výsledku pak vyplynul model postupné přeměny české ekonomiky s využitím energetické efektivnosti a obnovitelných zdrojů. Pokud se návrh uskuteční, tak:

  • český dovoz ropy a zemního plynu klesne na polovinu;
  • exhalace oxidu uhličitého budou o 88 % menší.


Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl: "Plán Evropské komise se správně zaměřuje na zvyšování energetické efektivity. Zelené inovace mohou srazit dovoz ropy a plynu i českou závislost na uhelných dolech. V koncepci Chytrá energie jsme propočetli, že zateplovaní, lepší spotřebiče a další opatřením srazí spotřebu energie v domech o více než polovinu. Důležité je, aby česká vláda přijala legislativu, která to zajistí. Jde například o vytvoření Fondu energetické nezávislosti, který zajistí zateplení každého domu v Česku."

"Jestliže Evropská unie plánuje pokrýt v roce 2020 pětinu spotřeby své energie z obnovitelných zdrojů, je český podíl mnohem nižší: pouhých 13 %, navíc ohrožených kroky české vlády v podobě slabého akčního plánu pro příštích deset let. Přitom bioplynové stanice, větrné elektrárny, solární panely a další obnovitelné zdroje výhledově dovedou pokrýt dvě třetiny dnešní české poptávky po elektřině," dodává Edvard Sequens ze sdružení Calla. "Příležitosti k výrobě elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů jsou nejméně šestkrát větší než to, co dnes čerpáme."

Asi 70 % českého dovozu paliv totiž tvoří ropa, proto ekologické organizace také vítají, že se plán komise zaměřuje na dopravu. Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku říká: "Současné technologie umožňují vyrábět auta se spotřebou o třetinu nižší oproti těm, co dnes jezdí po silnicích. Pohodlná veřejná doprava, nákladní přeprava po železnici namísto kamionů nebo bezpečné cyklostezky ve městech sníží naši závislost na dovážené ropě."

Kompletní studie ke stažení: www.hnutiduha.cz

Více na: www.chytraenergie.info

Kontakt: Martin Sedlák, Hnutí DUHA, telefon 737 128 471, email martin.sedlak@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Calla, telefon 602 282 399, e-mail edvard.sequens@calla.cz
Jiří Jeřábek, Centrum pro dopravu a energetiku, telefon 775 692 169, email jiri.jerabek@ecn.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí