zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

24.11.2010
Obecné
Krátce - různé

"Předkládání velkých projektů usilujících o evropské dotace se v Česku sice proti loňsku zlepšilo, stále však není ideální. Na tiskové konferenci to v Brně řekli zástupci Evropské komise a ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Pomalé předkládání velkých projektů kritizovali zástupci komise už loni. Velké projekty jsou takové, které z evropských fondů čerpají více než 50 milionů eur, tedy asi 1,2 miliardy korun. Ještě před rokem nemělo Česko žádný velký projekt schválený EK. Ke konci letošního září podle poslední monitorovací zprávy MMR už komise řekla ano čtyřem velkým projektům v dopravě a přibližně stejnému počtu projektů v oblasti životního prostředí. Program Výzkum a vývoj pro inovace ještě nemá od EK schválený žádný velký projekt.

Neapoli hrozí, že jí bude zastaven přísun peněz z evropských fondů. Pohrozili jí tím inspektoři Bruselu, kteří zjistili, že městu se stále nedaří vyřešit patnáct let trvající problém s odpadky.
A to přes dotace, které město dostává. V Neapoli a jejím okolí leží podle odhadů asi 10 tisíc tun odpadků, které není možné odvést na skládky. Ty jsou totiž plné. Svoz odpadků je údajně ovládán mafií a ta na skládky dováží odpad z jiných regionů a dokonce i z ciziny. Samozřejmě za tučné provize. Neapoli tak podle odborníků dokonce hrozí rozšíření nakažlivých chorob kvůli přemnoženým krysám.

Ministr vnitra Radek John (VV) si stěžuje, že se koalice neshoduje na průlomovém zákonu o trestání firem. Ten má být součástí protikorupční vládní strategie. Nově by podle něj například za ekologické havárie, úplatky nebo podvody nedostávali tresty jen zaměstnanci, ale rovnou celé společnosti. Zákon kritizují část ODS a také podnikatelé. Na přijetí zákona ovšem tlačí mezinárodní organizace.

V Tatrách bude v zime jazdiť ekologický autobus. V zahraničných horských strediskách je to bežné, no u nás znie táto informácia pre mnohých priam neuveriteľne. Pokusov o zavedenie ekologickej dopravy v Tatrách bolo totiž v histórii niekoľko. Všetky skončili neúspechom.

Pytláci, léčitelství i zmenšování přirozeného životního prostoru. To jsou hlavní důvody postupného vymírání tygrů ve volné přírodě. Aby tomu ale tak nebylo, v Petrohradě se koná čtyřdenní "tygří summit". A je pod záštitou samotného ruského premiéra, a velkého milovníka těchto zvířat, Vladimira Putina. Před zhruba sto lety byl počet volně žijících tygrů odhadován na více než sto tisíc jedinců. Nyní je jich jen přibližně 3200. Všichni žijí na území Asie, asi polovina z nich v Indii. Za posledních sedmdesát let vyhynul již tygr balijský, kaspický a jávský. Pět poddruhů, které zatím přežívají, jsou zaneseny na listinu ohrožených druhů. Jak upozorňuje Světový fond ochrany přírody WWF, pokud by se situace nezlepšila, hrozí, že do dvanácti let tygři z volné přírody zmizí úplně.

Nové zázemí dostane nejstarší vodní mlýn v Čechách, v Hoslovicích na Strakonicku. Stavba technického objektu vyjde na deset milionů korun. Stavba objektu už začala vedle mlýna, který je nejstarším dochovaným vodním mlýnem v Čechách, možná i ve střední Evropě. V nové přístavbě bude přednáškový sál, informační středisko, depozitář, občerstvení, ale i sklady. Lze předpokládat, že budovu otevře správce příští rok v září. Na stavbě se náklady deset milionů korun podílí Jihočeský kraj, který také získal část dotací. Před dvěma lety skončila dvouletá rekonstrukce dochovaného mlýna, stála 18 milionů korun. Objekt získal kraj od původních vlastníků rodiny Harantů, kteří jej uchovali v původním stavu, i proto, že zde bydleli. Více než 600 let starý mlýn, který se stal skanzenem, navštíví ročně okolo 17 tisíc turistů z domova i ze světa. Vždy od jara do podzimu se zde koná řada akcí, včetně ukázek mlácení obilí, pečení chleba a podobně. Další sezonu zahájí ve mlýně v Hoslovicích příští rok v dubnu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí