zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Žďársku byla zřízena nová přírodní památka Dědkovo

08.12.2010
Chráněná území
Na Žďársku byla zřízena nová přírodní památka Dědkovo

U Bolešína na Žďársku byla zřízena nová přírodní památka s názvem Dědkovo. Na území o rozloze kolem 5,5 hektaru se mimo jiné vyskytuje vzácný druh žlutě kvetoucích orchidejí střevíčník pantoflíček. Dědkovo už bylo před třemi lety zařazeno mezi evropsky významné lokality. O zřízení přírodní památky dnes rozhodla krajská rada. Na Vysočině bylo dosud podle údajů kraje 171 maloplošných zvláště chráněných území.

V přírodní památce Dědkovo chtějí ochránci přírody vytvořit podmínky pro rozšiřování střevíčníku. Do nynějších smrkových lesů budou vysazovány další druhy stromů. Pestřejší skladba lesů prospěje i jiným chráněným druhům rostlin, mezi něž patří hořec křížatý, okrotice bílá a lýkovec jedovatý. Území přírodní památky není možné ponechat samovolnému vývoji. Bude potřeba odstraňovat nálety a pečovat o les. Kraj předpokládá, že na tento účel sežene dotace.

Krajští radní dnes rozhodli také o novém vyhlášení přírodní rezervace Čermákovy louky nedaleko vrchu Křemešník na Pelhřimovsku. Tato více než šestihektarová lokalita byla zařazena mezi zvláště chráněné už v roce 1993, ale zjistilo se, že vymezení rezervace má řadu nedostatků.

Přírodní rezervace byla nově rozšířena o půl hektaru, aby obsáhla všechna vzácná společenstva, byla také znovu zaměřena. Čermákovy louky jsou chráněny hlavně kvůli prameništím, rašeliništím a loukám se vzácnými druhy rostlin a živočichů. Roste tam orchidej vstavač májový i vachta trojlistá a tolije bahenní. Z ptáků tam lze najít kupříkladu bekasinu otavní a bramborníčka hnědého.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí