zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fibingr se vrací: jedná se starosty

30.12.2010
Politika
Fibingr se vrací: jedná se starosty

Třetí z exponentů ODS, na něž dopadl stín korupčního skandálu na ministerstvu životního prostředí, už plánuje návrat. Náměstek Státního fondu životního prostředí Dušan Fibingr chce přesvědčit starosty, že přidělování eurodotací neprovází podezřelé praktiky. Schůzka se odehraje už v lednu.

"Oslovil nás s nabídkou, že představí systém hodnocení dotačních projektů," potvrzuje Josef Bartoněk, předseda Sdružení místních samospráv ČR. Právě sdružení veřejně upozornilo na možné machinace s udělováním eurodotací. Řídící výbor Operačního programu životního prostředí totiž v listopadu náhle odložil osm projektů. Podle zdrojů HN nebyl odklad nutný a šlo jen o vytvoření problémů, které by se za úplatu odstranily.

Fibingra, o němž se na skrytých nahrávkách mluví jako o muži, který se snažil zmanipulovat výběrové řízení ve prospěch jedné z bank a který má politické krytí ODS, poslal exministr na dovolenou. Kdy mu však nucené volno vyprší, nikdo neupřesnil. "Tuhle informaci bohužel nemám k dispozici," odpovídá mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. Prý však nehrozí, že by se Fibingr po návratu ujal řízení fondu. "Vedením je pověřena Radka Bučilová, která je mimo jiné exředitelkou fondu," říká Jendeková.

Kvůli aféře skončil nejen ministr Pavel Drobil a jeho poradce Martin Knetig. Odvolán byl i šéf fondu Libor Michálek, jenž na podezřelé praktiky upozornil.

AUTOR: Radek Kedroň
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí