Čtvrtek, 23. března 2023

Drobil se brání: Michálek lhal o čističce

Exministr životního prostředí Drobil chce Michálka dostat k soudu. Prý pro svá tvrzení o předražené pražské čističce neměl důkazy.

Drobil se brání: Michálek lhal o čističce

Exministr životního prostředí Pavel Drobil vyráží do sporu s bývalým šéfem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem. Se svým advokátem Tomášem Sokolem připravuje žalobu na muže, kvůli jehož nahrávkám, které měly dokazovat údajnou korupci na fondu, před Vánoci rezignoval.

"Je to asi dvacetistránkové podání, které teď dokončujeme. Ještě nejsme rozhodnuti, zda to bude trestní oznámení či občanskoprávní žaloba, jisté ale je, že se proti slovům Libora Michálka chci bránit," řekl HN místopředseda ODS a exministr životního prostředí Pavel Drobil.

Zpochybňovat nebude tajně pořízené nahrávky, které měly dokazovat manipulaci s výběrovými řízeními, ale Michálkovo televizní prohlášení, že se zástupci ministerstva životního prostředí měli podílet na podezřelé zakázce na rekonstrukci pražské čistírny odpadních vod.

Projekt, který má stát až dvacet miliard korun, měl být podle Michálka zbytečně předražený o tři miliardy korun, z nichž 500 milionů měla údajně získat ODS, zejména její pražská buňka.

Pro svá slova ale Michálek neměl žádný důkaz. Zatímco ostatní jednání si nahrával, tato nikoliv, protože prý probíhala na ministerstvu, kde byly rušičky.

"Je buď zcela nekompetentní, nebo záměrně lhal, protože musel vědět, že fond ani ministerstvo životního prostředí nemá žádnou pravomoc zasáhnout do procesu veřejné zakázky na čistírnu odpadních vod. Zakázku vypisuje magistrát," řekl HN místopředseda ODS a exministr Drobil.

Drobil také Michálkovi vytýká, že naopak on sám omezil možnosti fondu kontrolovat zakázku. "Ztížil možnost státního fondu hlídat zakázku, protože odmítl do komise jmenovat pozorovatele státního fondu. Podle pravidel jsme přitom měli nárok na jednoho člena výběrové komise, byť bez rozhodovacího hlasu," tvrdí Drobil. Také se brání tomu, že by vypsání zakázky úmyslně zdržoval. Prý jen trval na splnění podmínek Evropské komise.

"Pokud mi někdo vytýká, že jsem nejmenoval zástupce fondu do komise, tak nemá pravdu. Tehdy byl tlak na to, abych dopředu řekl, kdo bude zástupce fondu. To jsem ale neudělal, aby na dotyčného nemohl nikdo činit nátlak. Jen jsem si to jméno nechával na poslední chvíli," brání se Michálek. K detailům se ale vyjadřovat nechce, dokud neuvidí konečné znění podání.

Tři měsíce po vypuknutí aféry Michálek stále působí na fondu, ovšem jen na místě poradce s nižším platem. Chce být znovu ředitelem, jenže současný ministr Tomáš Chalupa to odmítá.

Místo mu naopak nabízí ministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných. A není to náhoda. Nedávno vyšlo najevo, že Michálek pro VV před volbami psal etický kodex.

Jednoho ocenění se ale Michálkovi už dostalo - od nově založeného Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka dostal před týdnem odměnu půl milionu korun za to, že upozornil na možnou korupci ve státní správě.

Údajnou korupci na Státním fondu životního prostředí řeší už tři měsíce protikorupční policie. Už začátkem března ale policie odložila jedno trestní oznámení. To mířilo na premiéra Petra Nečase, ministra vnitra Radka Johna, šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula a Pavla Drobila za to, že neoznámili hrozící korupci na fondu. Všechny zmíněné totiž Michálek informoval ještě předtím, než se kauza dostala na stránky novin.

Co se dělo na ministestvu

5. srpna 2010
Libor Michálek začal řídit Státní fond životního prostředí.

14. září 2010
Pražský magistrát vypsal zakázku na rekonstrukci obří čističky.

14. prosince 2010
Ministr Pavel Drobil odvolal Michálka. Prý proto, že ve vedení fondu "zuřila personální válka" a ředitel fondu a první náměstek Dušan Fibingr se navzájem nahrávali skrytými mikrofony.

15. prosince 2010
Pavel Drobil rezignoval. Důvodem byly Michálkem tajně pořízené nahrávky, které měly dokazovat chystanou korupci na státním fondu životního prostředí. Do ní měli být zapojeni hlavně Fibingr a Drobilův poradce Martin Knetig. Michálek navíc Drobila o svých podezřeních i nahrávkách předem informoval. Ten jej vyzval, ať jde buď na policii, nebo nahrávky zničí.

- ještě v prosinci vyšlo najevo, že Michálek svá podezření řekl i premiéru Petru Nečasovi či ministru vnitra Radku Johnovi. Nikdo z nich nešel na policii. John Michálkovi poradil, ať se obrátí na novináře. Policie také od té doby případ vyšetřuje.

AUTOR: Marie Valášková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů