Pondělí, 2. října 2023

Spálenopoříčtí studenti vydělali městu na kontejnery a kompostéry

Spálenopoříčtí studenti vydělali městu na kontejnery a kompostéry

Tři kompostéry a popelnice na nápojové kartony v hodnotě 60.000 korun získali pro svoje město díky úspěšné reprezentaci na ekologické konferenci v Itálii studenti Církevní střední odborné školy ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. Uspěli zejména v sekci věnované třídění odpadů, řekla dnes novinářům ředitelka školy Jana Černíková. Konference pro studenty ekologie z ČR, Bulharska a Itálie se konala loni v Miláně.

"Naši studenti těžili z toho, že třídění odpadů je v ČR dál než v Bulharsku, kde s ním teprve začínají, i než v Itálii, kde města hledají optimální model svozu," řekla. Z české přednášky byli prý cizinci překvapeni, že se už neřeší, jak veřejnost k třídění motivovat, ale že se zabývá detaily jako je bioodpad a kartonové obaly na nápoje.
"Sklo, papír nebo plast třídit umíme. Bioodpad a nápojové kartony zatím ne. Přitom obě složky v odpadu přibývají," poznamenala studentka Silvie Černá. Lidé v rodinných domcích mají podle ní stále častěji na zahradách jen trávník a bazén, ruší záhony i komposty, kam dřív dřív bioodpad dávali. Posekaná tráva pak končí v běžných popelnicích.

Spálené Poříčí třídí odpady několik let. Oranžové nádoby na nápojové kartony ale zatím nemá. "Tetrapak je ale často používaný obal a zajímavá komodita, tak myslím, že svůj smysl mají. Iniciativu školy jsme proto přivítali," doplnil místostarosta Jindřich Jindřich.

Studenti si na mezinárodní konferenci museli připravit vlastní projekty z odpadového hospodářství, z dopravy a z energetiky, prezentovat je a obhájit. Spálenopoříčtí studenti uspěli také v projektu zaměřeném na bezpečnost dopravy. Připravují umístění blikající výstražné značky v nepřehledném úseku silnice před volnočasovým centrem mládeže.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů