zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podle studie mořské řasy dokážou pohltit víc uhlíku než lesy

25.05.2012
Klimatické změny
Podle studie mořské řasy dokážou pohltit víc uhlíku než lesy

Mořské řasy dokážou pohltit víc uhlíku, který se podílí na globálním oteplování, než běžné lesy. To znamená, že by tyto pobřežní mořské rostliny mohly být součástí řešení problému klimatických změn. Uvedli to vědci v nové studii, kterou citovala agentura Reuters.

I když se řasy vyskytují na méně než 0,2 procenta plochy světových oceánů, dokážou absorbovat až 83.000 tun uhlíku na čtvereční kilometr, informoval mezinárodní vědecký tým v časopise Nature Geoscience. To je víc než dvojnásobek 30.000 tun uhlíku na čtvereční kilometr, které dokáže zadržet běžný les.

Oceány absorbují významnou část uhlíku, čímž udržují mimo atmosféru oxid uhličitý z lidských i přírodních zdrojů, který přispívá k oteplování klimatu. Mořské řasy pohltí více než deset procent veškerého uhlíku pohřbeného každoročně v oceánech, upřesnili vědci.

Krom ukládání uhlíku mořské řasy také filtrují sedimenty, než se dostanou do oceánu, chrání pobřeží před záplavami a bouřemi a slouží jako životní prostředí pro ryby, korýše a další komerčně významné živočišné druhy. Poškozovat je mohou lidské aktivity, jako je znečištění uniklou ropou nebo motory lodí proplouvajících "loukami" řas a odsekávajících jejich kořeny.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí