Čtvrtek, 25. července 2024

Articles from Science for Environment Policy

A service from the European Commission

Articles from Science for Environment Policy
Low level exposure to arsenic in drinking water may pose cancer risk
Long-term, low level exposure to arsenic in drinking water may increase a person´s risk of skin cancer, according to a new study conducted in Hungary, Romania and Slovakia. The study suggests that levels of inorganic arsenic previously thought to be harmless may have a carcinogenic effect over a longer period of time.
Download article (PDF)
Future challenges for water hazard early warning systems
Researchers have reviewed early warning systems (EWS) for water hazards, such as flash flooding, landslides, river flooding and coastal flooding. They conclude that EWS continue to provide valuable information to allow emergency services and local communities prepare for water-related natural hazards. However, there are a number of challenges to address to gain the most benefit from EWS.
Download article (PDF)
Fungi show strong potential to control crane fly pests
Crane fly larvae cause considerable damage to agricultural crops and young trees throughout Europe. New research has demonstrated that certain strains of fungi have significant potential to control crane fly infestations, thus reducing the use of chemical insecticides and enabling more environmentally-friendly strategies for pest control.
Download article (PDF)
Better monitoring of low level pollutants needed to protect marine life
A new study of pollutants in Mediterranean coastal waters assesses the risks posed by difficult-to-detect chemicals present at low concentrations. Coastal monitoring programmes may be required to control discharges of some of these pollutants, which, at current levels, could be harmful to sensitive marine creatures.
Download article (PDF)
CCS has health and ecosystem benefits, but depletes natural resources
A new study has concluded that the benefits of carbon capture and storage (CCS) to human health and ecosystems from reduced climate change related impacts considerably outweigh any negative impacts from using the technology in power plants. However, CCS has a large impact on the depletion of natural resources.
Download article (PDF)
Predicting the risk of pine forest decline in the Mediterranean
A new study has identified the factors that cause deterioration of Mediterranean pine plantations, to develop a model of that can predict the risk of forest decline to help inform forests management strategies under a changing climate. It suggests that loss of needles is the most useful predictor of decline for the species studied.
Download article (PDF)
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů