Neděle, 14. července 2024

Billa změnila 40 prodejen

Billa změnila 40 prodejen

Společnost Billa dokončila rekonstrukci čtyřiceti prodejen v celé České republice na energeticky úspornější. Díky více než dvaceti opatřením (ekologické materiály, úsporné technologie) mají podle údajů společnosti dosahovat až 20% úspory energií oproti běžným filiálkám. Cílem společnosti je snížit v příštích pěti letech celkovou spotřebu energie o dalších 50 %. Všechny nové prodejny budou budovány už jen jako energeticky úsporné, zbývajících téměř 160 prodejen v ČR chce společnost rekonstruovat podle nových energetických standardů. Část projektu bude financována z energetických úspor dosažených na jiných supermarketech.

V materiálech nahrazuje dřevo kovy a plasty, v odděleních s víny a sušeným ovocem jsou pouze dřevěné regály. Zateplené stěny supermarketů a nové chladicí a mrazicí vitríny na maso a mražené výrobky se speciálními dveřmi ušetří až 15 % energie. Další úspory má přinést regulace osvětlení dle intenzity venkovního osvitu. V listopadu začne Billa testovat novou technologii, tepelné čerpadlo Hi-end Daikin Conveni Pack. To z jednoho zdroje prodejny ochlazuje i vytápí a produkuje chlad i pro chladicí a mrazicí zařízení. V případě, že se osvědčí a budou prokázány předpokládané úspory, plánuje řetězec nasazení těchto čerpadel ve větším měřítku.

"Ze zkušeností mateřské firmy Rewe International v Rakousku víme, že se stále větší počet zákazníků zajímá i o to, zda je produkt ekologicky vyroben a zda se obchodník také ekologicky chová," tvrdí generální ředitel Billa ČR a Slovensko Jaroslaw Szczypka. Předpokládá, že ve střednědobém horizontu se úspory řetězce projeví i ve prospěch zákazníka.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů