Neděle, 21. července 2024

Šumava bude brzy více dostupná i pro osoby se zdravotním postižením

Šumava bude brzy více dostupná i pro osoby se zdravotním postižením

Šumava chce přivítat i návštěvníky s pohybovým handicapem. Národní park Šumava pro ně připravuje speciální cestovní manuál a postupně pracuje i na odstraňování bariér. Na území parku brzy bude i areál her pro nevidomé.
Jan Pospíchal bydlí ve Vimperku, přesto se do blízkého Národního parku Šumava poprvé vydal teprve nedávno.
Vyrazil do nově rekonstruovaného informačního střediska Svinná Lada, nedaleko Borových Lad. Celé informační středisko je bezbariérové a proto ho mohou bez problémů navštívit i vozíčkáři. Stejně tak i vedlejší dřevěný chodník, který vede na Chalupskou slať.
"Šumava se na vozíku zvládnout nedá. Je jeden velký kopec, žádná rovina. Svinná Lada je jedno z mála míst, které je pro vozíčkáře bezpečné a přístupné," chválí Jan Pospíchal opravené informační středisko - pilotní díl projektu Šumava pro všechny, který rozjela Správa NP a CHKO Šumava.
Jan Pospíchal a občanského sdružení Trianon Čechy jsou také spolupracovníkem tohoto projektu.
"Zdravý člověk si vůbec neuvědomuje, jaké překážky musí handicapovaný překonávat. To co se nám vůbec nezdá, může být pro osobu se zdravotním postižením nepřekonatelná překážka. Proto spolupracujeme přímo se zrakově, sluchově a pohybově postiženými občany a navštěvujeme s nimi jednotlivá místa národního parku," říká Pavlína Dobruská z občanského sdružení Trianon Čechy.
Šumavský národní park je členitý a pro lidi na vozíčku špatně přístupný. Správa parku už ty největší bariéry odstraňuje. "Už za rok by jim ve výletu na Šumavu nemělo nic bránit. Připravujeme zajímavé výletní trasy pro vozíčkáře i areál lesních her pro nevidomé. Předěláváme jednotlivá informační střediska tak, aby byla bezbariérová, a dokonce plánujeme atraktivní stezky v divočině," uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava, který si dohled nad tímto projektem vzal osobně na starost.
Podle něj je jedním ze základních problémů osob se zdravotním postižením to, jak se dostat k základním informacím o dostupnosti a připravenosti destinace pro potřeby osob se zdravotním postižením.
"Lidé s různými typy zdravotního postižení musí cestu mnohem lépe naplánovat než lidé zdraví. K tomu mnohdy chybí zdroje informací. Proto velmi vítáme iniciativy neziskových organizací, se kterými v takovém projektu chceme spolupracovat. Kromě toho dobře spolupracujeme i s Národní Radou osob se zdravotním postižením, která má v daném odvětví nejhlubší zkušenosti," říká ředitel Mánek.
Léto na Šumavě a bez bariér si zdravotně postižení brzy naplánují podle nově vznikajícího cestovního manuálu.
"Budou tam podrobně popsané tipy na výlety. Jaké má určitá trasa stoupání, jaký je zde terén, zda je to vhodné pro vozíčkáře, jak jsou daleko toalety. Zkrátka všechny informace, které tělesně postižení pro plánování výletu potřebují," Pavlína Dobruská z občanského sdružení Trianon Čechy, které na přípravě tohoto manuálu pracuje.
Minulý týden se ve Vimperku konal na dané téma seminář i s mezinárodní účastí partnerů z Bavorska.
"Bavorská strana má jistě náskok ve službách pro hendikepované návštěvníky, ale u nás to zase doháníme šikovností a nápady. Projekt napomohl na obou stranách větší informovanosti o podmínkách, za jakých mohou a chtějí tito turisté cestovat a mnozí již naštěstí pochopili, že tato cílová skupina návštěvníků vykazuje velký potenciál a byla by obrovská škoda ji opomíjet," říká Lenka Dvořáková.
Správa Národního parku se snaží, aby se Šumava stala destinací lákavou i pro neslyšící nebo nevidomé turisty.
"Připravujeme celý areál, který bude určený pro nevidomé. Pro lidi, kteří vidí a nemají žádný handicap, není problém představit si, jak vůbec vypadá jelen. U slepců je to jinak. Ti někdy vůbec netuší jak je jelen veliký, a že má parohy. V tomto nově vznikajícím areálu jim umožníme, aby si na něj mohli sáhnout," popisuje ředitel Mánek.
Tento areál čeká už jen na schválení dotace. Otevírat by se měl nejpozději v roce 2014.
Ve Vimperku dne 4.10 2012
Pavel Pechoušek
tiskový mluvčí

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů