Neděle, 14. července 2024

Brněnská metoda výroby plastů z oleje hledá uplatnění v Číně

Brněnská metoda výroby plastů z oleje hledá uplatnění v Číně

Brněnští vědci patentovali metodu, jak z odpadního fritovacího oleje vyrábět plasty šetrné k životnímu prostředí. Technologie nyní hledá uplatnění v Číně. Na tamní trh s ní vstupuje česká firma Nafigate Corporation, která se zabývá transferem technologií a komerčním uplatněním zajímavých objevů. Firma už dříve koupila licenci od Vysokého učení technického v Brně (VUT). ČTK to dnes řekla mluvčí školy Jitka Vanýsková.

Patentově chráněná technologie umožňuje vyrábět z oleje biopolymery označované zkratkou PHA. Ty lze použít například jako obaly na čerstvé potraviny nebo kelímky, které se za několik měsíců samy rozpadnou. Díky tomu nezatěžují životní prostředí, narozdíl od ostatních plastů, které z podstatné části končí na skládkách nebo ve spalovnách. Technologii vyvinul tým Ivany Márové z Centra materiálového výzkumu Fakulty chemické VUT.

Biopolymery PHA a z nich vyrobené plasty představují podle brněnských odborníků perspektivní segment trhu. Současná spotřeba syntetických plastů v Číně je sice nižší než v Evropské unii nebo Spojených státech, ale odborníci očekávají výrazný nárůst.

"Biotechnologie před sebou mají velkou budoucnost. Tato je výjimečná využíváním odpadní suroviny, které je nadbytek a její skladování a likvidace se staly velkým problémem. My z této odpadní suroviny umíme vyrobit velmi užitečný produkt - bio plast, který je šetrný k životnímu prostředí," uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva Nafigate Corporation Ladislav Mareš.

Společnost Nafigate Corporation se zaměřuje na transfer inovativních technologií do praxe. Dlouhodobě se věnuje například nanovláknům. Na čínském trhu se pokouší uplatnit i další pokročilé technologie. "Víme, že čínská vláda podporuje vývoj a zavádění inovativních produktů a technologií, proto jsme se rozhodli založit pobočku přímo v Číně a propojit čínský vývoj v oblasti nanovláken se světovou elitou," uvedl Mareš.

Jan Tomandl

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů