Sobota, 20. července 2024

Stavební úřad opět zamítl stavbu bioplynové stanice v Jičíně

Stavební úřad opět zamítl stavbu bioplynové stanice v Jičíně

Stavební úřad v Jičíně již podruhé zamítl kontroverzní stavbu bioplynové stanice, kterou chce v Jičíně postavit místní společnost Orchideus. Podle úřadu není stavba stanice v souladu s územním plánem města. Pro ČTK to dnes uvedla mluvčí radnice Magdaléna Doležalová. Firma se proti rozhodnutí může odvolat ke Krajskému úřadu v Hradci Králové. Jičínská radnice od počátku s projektem nesouhlasí. Firma Orchideus má k rozhodnutí úřadu výhrady.

"Rozhodnutí úřadu si prostudujeme. Pak se rozhodneme o případném odvolání," řekl ČTK jednatel a spoluvlastník firmy Orchideus Vojtěch Drahoňovský. Stavební úřad podle něj chybně hodnotí bioplynovou stanici jako zařízení na zpracování odpadu. "Je to účelový výklad, aby stavba nebyla v souladu s územním plánem," řekl. Stanice je podle něj výrobnou energie, která územnímu plánu odpovídá. Úřad se podle Drahoňovského zabýval jen argumenty radnice a argumenty firmy pominul.

Stavební úřad žádost investora o vydání rozhodnutí o umístění stavby poprvé zamítl na konci roku 2011 a i tehdy to zdůvodnil tím, že stanice není v souladu s územním plánem města. Firma se proti rozhodnutí úspěšně odvolala ke krajskému úřadu. Celé řízení, nově včetně veřejného projednání a místního šetření, letos začalo znovu.

S projektem bioplynové stanice asi za 140 milionů korun původně přišla místní organizace Českého svazu ochránců přírody Křižánky Jičín. Později projekt převzala soukromá firma Orchideus. V roce 2010 dostal projekt od kraje souhlasné stanovisko k posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Investorovi to umožnilo pokračovat v práci na vydání územního rozhodnutí.

Bioplynová stanice by měla ročně zpracovávat 21.000 tun bioodpadů z celého regionu. Samosprávné vedení radnice tvrdí, že stanice bude jen zdrojem zápachu, rizikem přenosu infekcí a vyšší dopravní zátěže. Někteří politici tvrdí, že se Jičín, který je známý jako pohádkové město, stane "žumpou kraje". Nejostřeji proti stavbě vystupuje jičínská ODS.

Radnici vadí i umístění stavby, protože asi 650 metrů od místa stanice leží ve směru převládajících větrů největší jičínské sídliště Jih s 4000 obyvateli. Proti stavbě ve městě vznikly tři petice, které podepsalo několik stovek lidí. Investor jejich obavy odmítá. Autoři projektu tvrdí, že zařízení bude moderní technologií s uzavřeným procesem fermentace bez odvodu plynných látek do ovzduší.

Zdeněk Rychtera

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů