Neděle, 14. července 2024

Paříž chce bojovat proti stovkám tun cigaretových nedopalků

Paříž chce bojovat proti stovkám tun cigaretových nedopalků

Francouzské hlavní město vyhlásilo válku miliardám cigaretových nedopalků, které ročně končí na jeho ulicích; podle odhadů jich je zhruba 315 tun za rok. Paříž proto do ulic začala rozmísťovat 10.000 nových odpadkových košů doplněných popelníky. Jestli to ale odnaučí Pařížany nonšalantně odhazovat po posledním šluku nedopalky na chodník, je otázkou, napsal list Le Monde.

Od doby, co město zakázalo kouření v restauracích, kavárnách, hotelech a vnitřních veřejných prostorách, nemají kuřáci zhusta jinou možnost, než si zapálit na ulici, kam také zahazují nedopalky. Nyní ale pařížskému starostovi Bertrandu Delanoëovi a jeho týmu došla trpělivost - a vedle instalace nových košů hodlá prosadit zvýšení nynější pokuty 35 eur na 68 eur pro každého, kdo bude dopaden, jak odhodil nedopalek na chodník.

Krom znečišťování chodníků končí miliony nedopalků a filtrů v odpadním systému, který ucpávají a zanášejí toxickými látkami, jako je nikotin, fenol a těžké kovy.

Paříž je přitom co do venkovních prostranství poměrně benevolentní v porovnání s dalšími velkými městy. Například v New Yorku se nesmí kouřit v parcích a na hřištích, v Singapuru se nesmí žvýkat žvýkačky a v Římě je v ulicích historického centra zakázáno jíst sendviče, dodal Le Monde.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů