Čtvrtek, 25. července 2024

Bezpečnost v zimě: Jak na rampouchy?

Bezpečnost v zimě: Jak na rampouchy?

V zimě se často setkáme se zasněženými střechami domů a velkým množstvím rampouchů po celé délce střechy. Je to hezký pohled, ale musíme si uvědomit, že zde vzniká nejedno nebezpečí. Mrznoucí voda, která neodtéká z okapů, může poškodit stavbu a rampouchy při oblevě (pokud je okap umístěn nad chodníkem) zranit chodce.

Příčiny zamrzání okapů
Zamrzání okapu může vzniknout nevhodným řešením okapového systému, zanesením a nečistotami nebo vnějšími okolnostmi (teplotní výkyvy, zastínění části okapového systému při oslunění střechy či pronikání tepla střešním pláštěm).

Voda z okapů neodtéká a částečně či úplně se mění v led. Dostane se pod střešní krytinu a do zdiva. Zde může způsobit velké škody. V okolí svodů nám popraská fasáda a při úplném zmrznutí vody hrozí poškození okapového systému.

Odstranění závad okapového systému

Již před zimním obdobím je třeba zkontrolovat, jestli nemáme některou část okapového systému zanesenou listím, nečistotami a podobně. Pokud ano, je třeba okap dobře vyčistit. Jinak toho ale v zimě se závadami okapů, respektive jejich zamrznutím, příliš nenaděláme, naopak bychom násilným odstraňováním ledu ještě zvýšili riziko poškození okapů. Pokud však jde o velké rampouchy visící z okapových žlabů dolů, ty odstranit musíme, ale šetrně. Pokud si jich nebudeme všímat, může se kdokoli z kolemjdoucích zranit.

Problémy se zamrzáním vyřešíme instalací topných kabelů před zimní sezónou. Vhodné typy umístíme do okapů, svodů a na okraje střechy, do úžlabí nebo jiných problémových míst. Pokud začne mrznout, topné kabely nám zabezpečí průchodnost okapů a svodů, zabrání vytváření ledu a rampouchů.

Regulace odmrazovacích kabelů

Systém ochrany okapů a dalších částí střechy proti mrazu je nutné regulovat. Nejlevnější metodou je ruční ovládání. Je však plně závislé na lidském faktoru a proto nemusí být naprosto spolehlivé. Pro regulaci systémů odmrazování jsou doporučeny speciální intervalové termostaty. Používají se hlavně u staveb menšího rozsahu. Horní hranice rozsahu je těsně nad bodem mrazu a spodní okolo -10 oC. Při této teplotě nedochází k odtávání sněhu na střeše a do okapu tedy neteče voda, která by mohla zmrznout.

U větších staveb můžeme využít regulátorů, které v případě poklesu teploty pod +1 oC vyhodnocují situaci pomocí speciálního čidla. Pokud se zjistí voda v jakémkoli skupenství, spustí regulátor topné kabely do provozu. V případě, že stoupne teplota nebo zmizí voda z okapového žlabu, regulátor topné kabely odpojí. Můžeme instalovat i dvě čidla s jedním regulátorem na protilehlé strany střechy, kde jsou rozdílné podmínky.

Topné kabely instalované v okapových žlabech, svodech, úžlabích a na okrajích střech nám pomohou odstranit mnohé problémy v zimním období. Jejich pořízení nás jistě vyjde levněji než případné opravy střech a stavebních konstrukcí poškozených při zamrznutí okapů.

Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů