Zeman jako jediný kandidát nechce, aby stát snižoval spotřebu uhlí a ropy

5. ledna 2013
Zeman jako jediný kandidát nechce, aby  stát snižoval spotřebu uhlí a ropy

Zuzana Roithová doma třídí pět různých druhů odpadu - nejvíce ze všech prezidentských kandidátů.
Zjistil to průzkum, který mezi všemi kandidáty provedlo Hnutí DUHA a Zelený kruh ve spolupráci s Klimatickou koalicí [1]. Přehledné výsledky ankety si každý může přečíst nawww.hnutiduha.cz/prezident.
Po Roithové následují Jan Fischer a Táňa Fischerová: každý třídí čtyři druhy odpadků.
Všichni kandidáti kromě Miloše Zemana [2] se také v průzkumu shodli, že by stát měl nastartovat programy, jako je zateplování budov, modernizaci železnice nebo rozvoj elektromobilů, budování obecních výtopen na biomasu či pasivních domů - a snižoval tak závislost země na fosilních palivech.
Nejvíce zelených bodů získali Táňa Fischerová a Jan Fischer následovaní Jiřím Dienstbierem; na posledním místě je Miloš Zeman [3]. Průzkum také zjistil, že:
  • Jan Fischer, Karel Schwarzenberg, Táňa Fischerová, Vladimír Franz a částečně také Jiří Dienstbier a Zuzana Roithová podporují, aby stát vyčlenil několik vhodných míst, jež budou ponechána pouze divoké přírodě - a turistům.
  • Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Táňa Fischerová, Vladimír Franz a Zuzana Roithová podporují právo občanů připomínkovat projekty, jako je obchodní centrum nebo satelitní městečko v sousedství jejich domova či kácení stromů v ulici.
  • Jiří Dienstbier a Táňa Fischerová mají nejvíce propracovanou představu, jak by stát měl pomáhat se snižováním škod, které by v rozvojových zemích způsobily globální změny podnebí.
Průzkum proběhl během listopadu a prosince. Na pět otázek odpověděli všichni kandidáti s výjimkou Jany Bobošíkové.
Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva (www.velkavyzva.cz) prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česko bude snižovat závislost na drahých fosilních palivech, jako je ropa nebo uhlí - krok po kroku, rok po roku.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Prezident jde zemi příkladem - a proto je důležité nejen, jestli doma třídí odpadky. Měl by také prosazovat, aby stát sám pečoval o zdravá města a obce, staral se o českou přírodu a podporoval chytrou ekonomiku."
"Prezident Havel soustavně připomínal, že česká krajina je součástí našeho domova a našeho života, o kterou se musíme starat. Václav Klaus začal své ekologické názory před jednadvaceti lety prohlášením, že s tehdejším příšerným smogem v Podkrušnohoří se nedá nic dělat a lidi se musí dál dusit. Potřebovali bychom prezidenta, kterému bude vzorem spíše Havel než Klaus."
Barbora Hanžlová, koordinátorka Klimatické koalice, řekla:
"Prezident reprezentuje Českou republiku i navenek, měl by proto být schopen dohlédnout dále než za hranice České republiky a Evropské unie a stavět se zodpovědně k dopadům klimatické změny na nejchudší obyvatele této planety."
Kontakty:
Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Jan Piňos, telefon 720 552 888, email jan.pinos@hnutiduha.cz
Barbora Hanžlová, 605 276 909, barbora.hanzlova@ecn.cz
Júlia Sokolovičová, telefon 608 071 134, email julia.sokolovicova@zelenykruh.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů