zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Globální rizika se podle průzkumu WEF loni mírně zvýšila

10.01.2013
Klimatické změny
Globální rizika se podle průzkumu WEF loni mírně zvýšila

Rizika, jimž čelí svět, se v loňském roce v očích šéfů světových firem a expertů mírně zvýšila. Zdaleka největšími hrozbami zůstávají globální příjmové a majetkové rozdíly spolu s nebezpečně vysokým zadlužením vlád. Třetím významným rizikem se pod dojmem některých pohrom stalo extrémní počasí. Plyne to z každoročního průzkumu, který dnes zveřejnilo Světové ekonomické fórum (WEF) před setkáním veličin politického a podnikatelského světa ve švýcarském letovisku Davos.

"Většina rizik se v minulém roce posunula nepříznivým směrem," řekl k výsledkům průzkumu výkonný ředitel WEF Lee Howell. Třebaže dluhová krize v eurozóně se loni zmírnila a fiskální krize v USA byla v minulých dnech odvrácena, kapitáni průmyslu a akademici se bojí, že politici nebudou schopni řešit základní problémy. "Odráží to ztrátu důvěry ve vůdčí schopnosti vlád," dodal Howell.

Zpráva o hodnocení 50 různých rizik pro příštích deset let vychází před výročním zasedáním WEF v Davosu, které se stalo symbolem globalizovaného světa. Od 23. do 27. ledna tam budou bohatí a mocní v čele s šéfy největších firem, předními světovými politiky a centrálními bankéři debatovat o budoucnosti planety. Tématem letošního zasedání bude koncept "odolné dynamiky" - stavu, kdy budou mít vlády a firmy připraveny strategie pro zajištění funkcí klíčových systémů v případě naplnění rizik.

Mezi účastníky průzkumu zřetelně vzrostly obavy z extrémních jevů počasí a rostoucích emisí skleníkových plynů. To bylo mimo jiné důsledkem říjnového úderu silné bouře Sandy na hustě zalidněné severovýchodní pobřeží USA, což řada politiků a médií dávala do souvislosti se změnou klimatu. Naproti tomu se podle zprávy také výrazně zvýšily obavy z nepředvídaných negativních důsledků boje proti změně klimatu.

V tomto roce bude podle zprávy ekonomické vyhlídky nadále zhoršovat vývoj v eurozóně, která je již tři roky pod tlakem dluhové krize. "Nemohou být zcela vyloučena s tím spojená rizika systémového finančního krachu," píše zpráva podle agentury Reuters.

Podle zprávy WEF se loni v očích respondentů výrazně zvýšila některá technologická, ekonomická, demografická a geopolitická rizika. V technologiích jde například o nepředvídatelné důsledky vývoje biotechnologií ke zlepšení lidského života, v ekonomice rizika zpřísněných regulací, v geopolitice hrozba znárodňování zdrojů. Snížila se naopak rizika opakované krize finanční likvidity, potravinové krize, ohrožení geomagnetickými bouřemi a nárůstu odpadu na oběžné dráze Země.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí