zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rozsudek v kauze černé skládky u Mistřic padne asi v květnu

21.03.2013
Odpady
Šlendryján
Rozsudek v kauze černé skládky u Mistřic padne asi v květnu

Okresní soud v Uherském Hradišti vynese rozsudek v kauze černé skládky u Mistřic na Uherskohradišťsku zřejmě až v květnu. Soud dnes hlavní líčení odročil a vyžádal si ještě znalecký posudek ohledně zásahu do životního prostředí a nutnosti skládku rekultivovat. Podle obžaloby bývalý starosta Mistřic Martin Ondroušek (nez.) označil místo za částí obce Javorovec za legální skládku, nechal tam navážet odpad a navíc to údajně při svém podnikání nabízel i zákazníkům. Ondroušek vinu odmítá.

"Soud musel prostudovat novou informaci, což byla projektová dokumentace (objednala si ji obec na úpravu skládky), a dospěl k názoru, že je nutné projektanta vyslechnout. Teprve nyní je možno konkretizovat otázky pro soudního znalce," vysvětlil předseda senátu Jiří Přibyl, proč dnes nebyl vynesen minule avizovaný rozsudek. Na příštím hlavním líčení lze podle Přibyla po výslechu znalce vyhlášení rozhodnutí očekávat.

Podle zpracovatele projektu přijde úprava celé lokality téměř na 2,7 milionu korun. Projekt se ale zabývá rekultivací nejen místa, kam podle obžaloby nechal Ondroušek navážet odpad, ale i přilehlé lokality, kde obec chce vybudovat oplocenou zpevněnou plochu. Pokud by se práce soustředily pouze na terénní úpravy části uvedené v obžalobě, náklady by se podle projektanta mohly snížit na 600.000 až 800.000 korun.

Státní zástupce Lukáš Mahdal Ondrouška viní z neoprávněného nakládání s odpady, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Ondrouškovi hrozí až deset let. Policie se začala případem zabývat v listopadu 2010 po anonymním oznámení. Podle obžaloby se podařilo prokázat, že v letech 2008 až 2010 bylo na plochu vyvezeno minimálně 1554 tun odpadu, hlavně stavební suti a zeminy.

Podle Mahdala si další dva subjekty, kterým Ondroušek údajně umožnil levnější uložení odpadu než na skládku, přišly na více než půl milionu korun. Obžalovaný tvrdí, že stavební firmu a dalšího podnikatele jen požádal o zavezení zeminy do "žlebu". Ondroušek u soudu řekl, že se necítí vinen. Na policii bývalý starosta uvedl, že se nikdo neobohatil a obci nevznikla žádná škoda. "Žleb" v Javorovci byl prý zavážen "před ním, za něj a je i nyní".

Mistřicím podle obžaloby vznikla škoda více než 1,5 milionu korun. Obec se o náhradu škody přihlásila. Nejprve zvažovala rekultivaci skládky včetně odbagrování a vytřídění nebezpečných odpadů. Jelikož rozbory prokázaly, že limity škodlivin nejsou překročeny, Mistřice chtějí udělat jen terénní úpravy s cílem, aby byla další navážka odpadu vyloučena.

Skládka v Javorovci vznikla jako provizorní v 80. letech kvůli uložení suti ze spadlé budovy tehdejšího národního podniku Mesit. Poté byla uzavřena, ale lidé z okolí tam odpad naváželi dál.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
11. 2021
4.11.2021 - Konference
Praha, HubHub - Palác Ara
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí