zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státy kolem Dunaje by se dle EK měly zaměřit na životní prostředí

12.04.2013
Politika
Státy kolem Dunaje by se dle EK měly zaměřit na životní prostředí

Dunajská strategie Evropské unie, jejíž součástí je i Česká republika, se osvědčila, ale skýtá prostor k ještě intenzivnější spolupráci, například při ochraně životního prostředí a posilování bezpečnosti a životní úrovně v regionu. Prohlásil to dnes eurokomisař pro regionální rozvoj Johannes Hahn.

Dva roky po spuštění tohoto programu sice bylo 14 účastnických států za společné projekty pochváleno, ale údajně ještě mohou přidat na rychlosti. Dunajská strategie má členským zemím EU okolo Dunaje, ke kterým patří i Česko, pomoci čelit společným problémům.

Země spolupracují například na opatřeních, která mají bránit záplavám nebo učinit lodní dopravu ještě přívětivější vůči životnímu prostředí. "To funguje mnohem lépe, než jsem očekával," pochválil dnes Hahn projekty. Podle něj je však třeba zvýšit tempo. "Musíme si dát pozor, abychom neztratili nadšení, s nímž jsme dosud postupovali," prohlásil Hahn.

Komisař vyzval státy k tomu, aby na projekty v rámci Dunajské strategie vyčleňovaly peníze z evropských regionálních fondů.

Rozjeto už bylo 150 projektů v oblastech dopravy, životního prostředí nebo hospodářského rozvoje. Plánováno je více než 300 dalších projektů.

Mezi státy zapojené do Dunajské strategie patří z členských států EU kromě Česka také Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko. Z nečlenských států jsou zapojeny Chorvatsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Moldavsko a Ukrajina.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
18
10. 2021
18.10-7.12.2021 - Seminář, školení
ONLINE
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí