zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nemocnice Jihlava p. o. loni ušetřila více než 14 miliónů korun za energii a provoz

10.05.2013
Energie
Nemocnice Jihlava p. o. loni ušetřila více než 14 miliónů korun  za energii a provoz

Ještě v roce 2011 platila příspěvková organizace Nemocnice Jihlava za energii, vodu a teplo téměř 22 mil. korun. Loňský rok byl první, ve kterém se začal projevovat vliv komplexní modernizace energetického hospodářství, tak jak byla naplánována v projektu garantovaných úspor, který pro Nemocnici Jihlava navrhla a realizovala společnost ENESA a.s. Důležitou součástí tohoto projektu je i dvanáctiletý energetický management. Náklady na tento projekt zaplatí - z jím dosažených úspor - nejen modernizaci energetického hospodářství za více než 69 mil. Kč bez DPH, ale navíc Nemocnice Jihlava vydělá po dobu trvání smlouvy dalších 40,5 mil. Kč.

"Přitom právě v prvním roce se málokdy podaří dosáhnout očekávané výše plánovaných úspor. Důvodem je nezbytnost "doladění" celého systému, nastavení všech parametrů tak, aby byla zachována tepelná pohoda a komfort v objektech nemocnice" vysvětluje Ivo Slavotínek, ředitel společnosti ENESA a.s. Právě zde hraje klíčovou roli energetický managament, jehož součástí je i systém, který umožňuje kromě jiného regulovat teplotu v kterékoli místnosti rozlehlého areálu nemocnice z počítačové obrazovky centrálního dispečinku, který řídí spotřebu energie ve všech budovách přesně podle jejich potřeb. Pro obsluhu nového systému ENESA odborně vyškolila řadu zaměstnanců nemocnice.

"Nekončící růst cen energie je jen dalším potvrzením správnosti investice do modernizace zastaralého systému, která bude hrazena z dosažených, smluvně garantovaných úspor a ještě nám umožní získat během dvanácti let desítky miliónů korun navíc, které přispějí ke zvýšení kvality a komfortu poskytované zdravotní péče" sdělil ředitel Nemocnice Jihlava p. o. MUDr. Lukáš Velev.

Komplexní rekonstrukce energetického hospodářství celého areálu přinesla velkou řadu změn, od úplného zrušení energeticky náročné centrální výroby páry přes zprovoznění kogeneračních jednotek po výměnu svítidel ve venkovním osvětlení areálu nemocnice za LED diody. S celkovou rekonstrukcí se významně změnil i způsob řízení a spotřeby energie, který umožňuje nemocnici dále optimalizovat provozní náklady. Nemocnice Jihlava p.o. tak díky rozsáhlé modernizaci svého zastaralého energetického hospodářství sníží během následující dekády náklady na nákup tepla, elektřiny a vody o celkem 132 milionů Kč.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
11. 2021
4.11.2021 - Konference
Praha, HubHub - Palác Ara
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí