Nechte střechu pracovat

13. června 2013
Nechte střechu pracovat

Slunce je energetickým zdrojem, který má neomezené využití, neposkytuje nám pouze světlo a teplo, ale lze ho využít i k výrobě elektrické energie. Fotovoltaický systém Prefa pomáhá sluneční energii správně zhodnotit a přeměnit. Obnovitelná energie ze solárních fotovoltaických článků snižuje emise CO2 a přispívá tak k ochraně životního prostředí.

Jak víte, fotovoltaika je metoda výroby elektrické energie pomocí solárních panelů. Solární panel se pak dále skládá z článků, které jsou tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky a přeměňují sluneční energii na elektřinu. Fotovoltaické moduly Prefa mají dobrou kvalitu a dlouhou životnost. Při přeměně sluneční energie na elektrický proud dosahují vysokého energetického zisku díky používanému inovativnímu speciálnímu sklu. Jsou i stabilní, spolehlivé a odolávají těžkému mechanickému zatížení. Podle způsobu montáže rozlišujeme dva systémy - Fotovoltaik PS.13 nadstřešní a Fotovoltaik PS.13 integrovaný.

Pokud je instalována na domě střecha Prefa a tu chcete vylepšit o řešení orientované na úsporu energie, pak lze zvolit nadstřešní fotovoltaický systém Prefa PS.13. Systém se montuje přímo na střechu pomocí solárního upevňovacího systému pro uchycení na různé typy střešních krytin Prefa. Rozměry modulu jsou 1620 x 992 x 46 mm. Záruka na materiál montážního systému je 40 let a záruka na výkon je 25 let. Nadstřešní moduly díky inovativnímu speciálnímu sklu a spodnímu odvětrávání přinášejí vyšší energetický zisk a neruší estetický dojem. Jsou vysoce stabilní a spolehlivé pro mechanické zatížení do 800 kg/m2 (do 8000 Pa).

Stavba a rekonstrukce

Pro ty, kteří staví dům nebo rekonstruují starou střechu na domě, je vhodný integrovaný fotovoltaický systém Prefa PS.13, který se montuje přímo do střechy. Fotovoltaické moduly nahrazují část střešní krytiny s osvědčenou kvalitou Prefa. Rozměr jednotlivých modulů je 1496 x 983 x 6 mm. Záruka na výkon je rovněž 25 let. Zadní skleněná strana má navíc vysokou požární odolnost. Mechanické zatížení u tohoto modulu může dosáhnout přes 700 kg/m2 (do 7700 Pa).

Před realizací prvního nebo druhého projektu je dobré si rozmyslet, za jakým účelem chceme energii z fotovoltaických modulů využívat. Na výběr jsou totiž dvě možnosti.

První z nich je ta, že veškerá vyrobená elektrická energie ze solárního systému bude odebrána do distribuční sítě (zde je výkupní cena pro rok 2013 stanovena na zhruba 3,41 Kč/kWh). Druhou variantou je tzv. Zelený bonus, kdy můžete část energie využít pro své potřeby a do distribuční sítě dodávat pouze přebytky energie, kterou sami nevyužijete (u zeleného bonusu je cena pro rok 2013 stanovena na 2,86 Kč/kWh).

S popisovanými fotovoltaickými produkty je možné již na 34 m2 pokrýt průměrnou roční spotřebu čtyřčlenné rodiny (5 kWp výkonu). Zvláště v době, kdy ceny oleje, plynu a dalších fosilních paliv jsou vystaveny cenovým výkyvům, to je důvod, proč zvolit právě toto řešení.

A na co nezapomenout? Aby byla splněna všechna potřebná povolení a abyste nezapomněli na některý z potřebných dokumentů, je lepší obrátit se na renomovanou společnost, která je schopna klientovi doporučit konkrétní systém fotovoltaických článků i zajistit komplexní řešení na klíč. "Pokud nejste legislativními experty, mohli byste na ledasco zapomenout. Každá důvěryhodná firma za vás nejenom celý systém vyprojektuje, zrealizuje, ale vyřídí i potřebnou žádost o připojení, žádost o licenci a také zajistí veškeré revizní zprávy, zrealizuje zkušební provoz a finální spuštění systému," dodává Jan Bartakovics ze společnosti Prefa Aluminiumprodukte, která se střešním solárním systémem zabývá již řadu let.


Orientační přehled nákladů a výnosů fotovoltaického systému Prefa fotovoltaik PS.13 u objektu s rozlohou cca 150 m2 a instalovaným výkonem elektrárny 5 kWp.

Náklady:

Pořizovací náklady na elektrárnu s výkonem 5 kWp (5 x 47 000) včetně práce 235 000 Kč


Výnosy:

Roční zisk z 5 kWp na střeše objektu (5x 930 kWh) 4650 kWh
Roční zisk v režimu zelný bonus za vyrobenou energii (2,86 Kč za 1 kWh) 13 299 Kč
Roční úspora energie v rámci objektu 30 % (30 % z 4650 kWh) 1395 kWh
Roční úspora nakoupené energie (1395 kWh x 5 Kč) 6975 Kč
Ročně získané a ušetřené prostředky (zelený bonus + úspora energie) 20 274 Kč
Získané a ušetřené prostředky za 20 let provozu 405 480 Kč
Celkový zisk za 20 let, po odečtení pořizovacích nákladů na elektrárnu 170 480 Kč

Zdroj:Technik
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů