Pravoslavný patriarcha Bartoloměj dostal v Brně zelené vejce pro jeho postoj k ochraně životního prostředí

25. května 2013
Pravoslavný patriarcha Bartoloměj dostal v Brně zelené vejce pro jeho postoj k ochraně životního prostředí

Jeho všesvatost, konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, nejyvšší autorita ortodoxní církve, navštívil v pátek 24.5.2013 chrám Sv.Václava v Brně. Při této příležitosti mu představitelé brněnského pravoslavného chrámu věnovali velké zelené vejce, na znamení toho, že si velmi váží jeho péče o životní prostředí a šíření myšlenky na jeho ochranu mezi věřícícmi.

Česká televize uvádí mj.: V České republice je na čtyřdenní návštěvě u příležitosti oslav 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje nejvyšší autorita pravoslavné církve konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, Konstantinopolský patriarcha se v Praze setká s kardinály Dominikem Dukou a Miloslavem Vlkem. Jeho program dnes začal symbolicky chvalořečením, při němž vzdal úctu oběma světcům, kteří přinesli křesťanství na české území. Patriarcha Bartoloměj v Praze

Bartoloměj proslul svými intenzivními kontakty s katolickou církví. "Dnešní směřování a ideologie ekumenického patriarchátu je ekumenismus, všeobjímajícnost, otevřenost všem a pod vlivem tohoto ducha se snažíme rozvíjet vztahy s církví římskokatolickou, samozřejmě udržujeme oficiální dialog i s dalšími křesťanskými vyznáními," řekl při své české návštěvě patriarcha Bartoloměj, který zdůraznil velice dobré vztahy s Vatikánem.

Krom dobrých vztahů s katolíky je pro Bartoloměje typická i podpora ekologických hnutí. "Je to člověk, který má velmi silný ekumenický charakter, setkal se také několikrát s římským papežem," řekl Šebek, který poukázal i na patriarchovo ekologické zaměření. "Právě ten ekologický apel a křesťanská zodpovědnost za zemi, která nám byla svěřena, ho velmi spojuje se současným papežem Františkem, který i svým jménem dal najevo větší akcent na přírodovědná a ekologická témata," dodal historik.

ZDROJ. Enviweb.cz, ČT

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů