Zelená kniha - Rámec politiky pro klima a energetiku do roku 2030

Jedná se o konzultační dokument, kterým Komise otevírá veřejnou diskusi napříč EU o hlavních aspektech dalšího rozvoje po roce 2020 a konkrétních krocích a cílech do 2030.

30. června 2013
Zelená kniha - Rámec politiky pro klima a energetiku do roku 2030

Na konci měsíce března Evropská komise zveřejnila Zelenou knihu - Rámec politiky pro klima a energetiku do roku 2030. Jedná se o konzultační dokument, kterým Komise otevírá veřejnou diskusi napříč EU o hlavních aspektech dalšího rozvoje po roce 2020 a konkrétních krocích a cílech do 2030. Dokument navazuje na dosavadní diskuse o dlouhodobé strategii Evropské unie (EU) směrem k nízkouhlíkové ekonomice do roku 2050, nízkouhlíkové energetice podle cestovní energetické mapy 2050, na strategii EU pro oblast dopravy, sdělení o vnitřním trhu s energií z listopadu 2011 a sdělení o strategii rozvoje obnovitelných zdrojů energie z června 2012.

Zelená kniha uvádí, že včasné dosažení dohody nad rámcem do roku 2030 je klíčové pro:

  • jistotu investorů, podporu inovací a tvorbu poptávky po nízkouhlíkových technologiích,
  • vytváření konkurenceschopnějšího a udržitelnějšího evropského hospodářství se spolehlivějšími dodávkami energie,
  • jasnější pozici EU ve vztahu k mezinárodnímu společenství a mezinárodní dohodě o boji proti klimatickým změnám, jejíž přijetí je plánováno na rok 2015.

Veřejná konzultace k Zelené knize bude ukončena 2. července 2013, poté ji EK vyhodnotí a zhruba koncem září EK hodlá představit její výstupy. EK v současnosti aktualizuje referenční energetické scénáře EU a připravuje analýzy dopadů, které by chtěla do konce října 2013 dokončit. Rámec politiky EU v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030, který bude vycházet ze stanovisek vyjádřených členskými státy, orgány EU a zúčastněnými stranami, plánuje EK předložit do konce tohoto roku. V současné době není známa informace, zda půjde o soubor legislativních návrhů, či nikoli. EK však naznačila, že bude usilovat v rámci svého současného mandátu o stanovení cílů EU s tím, že o případné distribuci těchto cílů mezi členské státy a volbě nástrojů pro jejich dosažení by se jednalo později. Volby do Evropského parlamentu (EP), podobně i ustanovení "nové EK" je plánováno přibližně na polovinu roku 2014.

Více informací a všechny související dokumenty naleznete na Otevírá se do nového okna. http://ec.europa.eu/energy/green_paper_2030_en.htm

Přílohy

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů