JAR postaví opět tepelnou elektrárnu

6. září 2013
JAR postaví opět tepelnou elektrárnu

Vláda JAR schválila 22. srpna 2013 záměr státní energetické společnosti ESKOM vybudovat novou tepelnou elektrárnu. Její parametry a financování mají být stanoveny v další fázi. Práce by s největší pravděpodobností měly začít hned poté, co budou dokončeny oba dva současné projekty, Medupi a Kusile, tzn. v horizontu roku 2018.

Toto rozhodnutí samo o sobě nemůže vyřešit aktuální nedostatek instalované kapacity, jelikož do doby, kdy by mohla být nová elektrárna zprovozněna, ESKOM bude muset začít vyřazovat starší infrastrukturu, která už přesluhuje za hranicí původně plánované životnosti. Přitom ve strategickém dokumentu JAR s výhledem do r. 2030, tzv. Národním rozvojovém plánu (NDP), je stanovena řada cílů v oblasti reindustrializace a zlepšování životních podmínek obyvatelstva, které znamenají značný růst energetických nároků.

Již delší dobu se proto čeká na komplexní rozhodnutí o výstavbě dalších jaderných elektráren, s nimiž teoreticky energetická politika JAR počítá, a/nebo příklon k výrobě elektrické energie ze zemního plynu, převážně dováženého z Mosambiku, ve výrazně větším měřítku než doposud.

Vláda JAR se také opět vrátila k otázce využívání břidlicového plynu a projednala některé aspekty povolovacího řízení. V r. 2012 bylo zrušeno moratorium na těžbu břidlicového plynu v JAR, avšak dosud nebyla udělena žádná licence. Čeká na ni např. firma Royal Dutch Shell pro oblast Karoo.

Kontaktní informace:

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů