Plzeň prodá teplárně odpadovou firmu Plzeňské komunální služby

10. září 2013
Plzeň prodá teplárně odpadovou firmu Plzeňské komunální služby

Plzeň prodá za více než 3,1 milionu korun Plzeňské teplárenské svoji firmu Plzeňské komunální služby (PKS), která zajišťuje výběrová řízení na svoz a likvidaci komunálního odpadu. Ty už běží několik let a jsou trvale napadány soutěžiteli u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a řeší je i policie. Prodej 100 procent obchodního podílu firmičky s pár zaměstnanci schválili dnes zastupitelé, řekl ČTK náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Ti už v lednu povolili, že městská teplárna, která už před lety ovládla obří skládku odpadu, může postavit spalovnu odpadu za dvě miliardy korun. Stane se tak významným regionálním hráčem na trhu komunálních odpadů.

"Po úspěšném dokončení tendru bude PKS organizátorem svozu, zpracování a likvidace směsného komunálního odpadu na území Plzně. Na to má s městem mandátní smlouvu," řekl náměstek. Podle něj je logické, že když se v lednu schválila stavba spalovny, převezme teplárna PKS a odpady se budou "řídit z jednoho místa". "Je pak otázkou, zda si teplárna firmu nechá jako partnera pro spalovnu nebo do ní může být spalovna vložena a může to být precizněji organizováno," uvedl.

Plzeň podle Zrzaveckého nemá jako poslední velké město vyhlášku o odpadech. Město se ji snaží prosadit už deset let. Podle nové normy má svoz a likvidaci organizovat město. Občané už si nebudou moci sami vybrat svozovou firmu jako dosud. Město si po skončeném tendru vybere svozové firmy, s nimiž uzavře smlouvu na neurčito.

PKS funguje od roku 2009. Kupní cena se skládá ze dvou milionů Kč jako základního kapitálu, zbytek tvoří movitý a nemovitý majetek jako automobil, počítače a nerozdělený zisk.

Už třetí výběrové řízení na dodavatele svozu, zpracování a likvidace odpadu v Plzni v současné době stojí. Jde o dlouhodobou zakázku na 100 až 160 milionů korun ročně. Tendr nyní posuzuje ÚOHS, který zároveň řeší námitky dvou soutěžitelů. "Aktuálně jsme obdrželi rozklad předsedy ÚOHS, který zamítl návrh jednoho z účastníků na přezkoumání úkonu zadavatele ve smyslu nepřiměřenosti zadávací dokumentace kvalifikační části. Úřad tedy definitivně potvrdil správnost našeho postupu a oprávněnost všech kvalifikačních parametrů," uvedl jednatel PKS Petr Baloun. PKS nyní ještě čeká na druhý verdikt ÚOHS, který je podle Balouna pro další postup v zásadnější. "A to rozhodnutí o správnosti postupu při částečném vyloučení jednoho z uchazečů," řekl. Květnová rada uložila Balounovi nekonat žádné kroky v tendru do vyřešení této situace.

Baloun kvůli údajnému zvýhodňování jednoho z uchazečů, které se probíralo v regionálních médiích, podal trestní oznámení na neznámého pachatele. "Policie ho odložila a v odůvodnění uvedla, že celá záležitost byla šetřena už v roce 2009 Útvarem pro odhalování finanční kriminality a do této chvíle nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by měly vzbuzovat podezření ze spáchání nějakého trestného činu," řekl.

Pokud by někdy výhledově město teplárnu prodalo a kupec by chtěl prodat PKS, musel by firmu nejprve nabídnout městu. "Nedokážu si představit, že by došlo k prodeji PKS ani Plzeňské teplárenské," řekl Zrzavecký. Teplárnu ani prodat nemůžeme, protože bychom přišli o celý systém nakládání s odpady," uvedl opoziční zastupitel z TOP 09 Michal Vozobule.

Václav Prokš

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů