RozVerky Ekologického institutu Veronica

15. září 2013
RozVerky Ekologického institutu Veronica

Jablečná slavnost plná vůní, chutí, zvuků a barev

Nenechte si ujít již 12. ročník tradiční Jablečné slavnosti, v neděli 29. září. Program Jablečné slavnosti nabízí návštěvníkům řemeslný jarmark, výstavu domácích jablečných moučníků i jejich prodej, přehlídku regionálních odrůd ovoce a další atraktivní a zábavný program. Vaši duši potěší hudba, folklórní vystoupení, divadelní představení či muzicírování cimbálové muziky. Dospělí i dětští návštěvníci se mohou zapojit do her, soutěží, putování po sochách v krajině kolem obce či vyhrát ceny v bohaté tombole. Jedinečným občerstvením při této akci je čerstvý jablečný mošt.
Více informací naleznete zde.

Ekologická poradna: Jak si vybrat ekologickou matraci do postele

Můžete mi poradit, který výrobce matrací do postelí nepoužívá zpomalovače hoření? Respektive, zda na trhu existují matrace do postelí bez škodlivých chemických látek?

Většina výrobců uvádí, že jejich matrace jsou zdravotně nezávadné. Nemusí to být vždy pravda. Polyuretanové pěny, které tvoří hlavní složku klasických matrací obsahují kromě změkčovačů právě zpomalovače hoření, které se při dlouhodobé expozici podílejí na vzniku alergií, kožních onemocnění i poruchách hormonální rovnováhy. Matrace z neorganické bavlny zase obsahují širokou škálu pesticidů a insekticidů používaných v konvenčním zemědělství, které se dostávají do styku s naší kůží a emisemi do vzduchu.
Více informací naleznete zde.

Konference Energeticky úsporné technologie a jejich využití v environmentální výchově

Třídenní mezinárodní konference (Hostětín 17. - 19. 10. 2013), na které Vás čekají odborné přednášky, praktické workshopy a zajímavé exkurze na témata globální změna klimatu, energeticky úsporné stavění, přírodní materiály ve stavebnictví, stavění ze slámy a hlíny, výroba a využití biouhlu, ekostopa, rekonstrukce školky do téměř pasivního standardu.
Více informací naleznete zde.

Netopýři přilákali rekordní počet návštěvníků

Sobotní podvečer před Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi patřil netopýrům. Do nádherného prostředí Moravského krasu se za nimi přijelo podívat bezmála 500 dětí a dospělých. Rozhodli se tak navštívit tradiční Evropskou noc pro netopýry, která se letos konala již po sedmnácté. Akce probíhá vždy na začátku září po celé České republice. Více než dvě desítky míst v okolí jeskyní přitom ožívají přednáškami o těchto fascinujících tvorech.
Více informací naleznete zde.

Přijeďte nám pomoct na Jablečnou slavnost

Jablečná slavnost (neděle 29. 9. 2013) se neobejde bez vydatné pomoci dobrovolníků. Velmi nám pomůže, když se zařadíte mezi ně. Můžete nám pomoct s obsluhou jednotlivých stanovišť, s prodejem na stáncích, tombolou, regulací parkoviště i při dalších aktivitách. Pomáhat nám můžete i v předstihu kdykoliv v září a můžete zůstat pomáhat i s úklidem v pondělí po akci. Předem děkujeme.
Více informací naleznete zde.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů